Konec důchodců vysedávajících po soudech. Pospíšil reformuje

28.08.2010 9:30

Konec přísedících, dražší poplatky, méně soudců a větší pravomoci exekutorů. Takové změny chystá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Konec důchodců vysedávajících po soudech. Pospíšil reformuje

Pospíšil chce urychlit soudní procesy a celkově systém reformovat. Například přísedící, které do soudní síně přivedl komunistický převrat v roce 1948, je podle něj už na čase odstranit. Neprávnící v talárech totiž prý "prostý občanský pohled" už dávno nepřinášejí.

"V praxi to nejsou lidé, kteří by vynikali ve svých oborech a z čestných důvodů dělali přísedící. Většinou jsou to důchodci, proti kterým nic nemám, ale jejich přínos z hlediska dosahování spravedlnosti a kvalitních posudků je velmi malý," vysvětlil pro MF Dnes Pospíšil.

Víc pravomocí pro exekutory

Vymáhání pohledávek už nebude řešit soud, ale přímo exekutoři. Navzdory tomu, že v minulosti prosluli brutálním a svévolným chováním, se Pospíšil nebojí svěřit jim víc pravomocí.

"Množství excesů jednotlivých exekutorů se zjevně snižuje, komora exekutorů má nové vedení, které situaci zklidnilo. A my na ně budeme dál velmi tvrdě dohlížet," plánuje.

Víc práv pro oběti a víc peněz za poplatky

Ministerstvo chce roztříštěná práva pro oběti slít do jednoho komplexního zákona. Jak by měl vypadat, to se ještě neví, komise odborníků na něm má teprve začít pracovat.

Už se ale ví, že soudní poplatky podraží. Ze současných šesti set by měly stoupnout na tisícovku. Chudým je ale bude i nadále možné odpustit.

Méně soudců

Soudců je podle Pospíšila zbytečně moc a jsou příliš staří. Maximální věk soudce chce ze 70 let snížit na 65. Většina evropských zemí to tak má.

"Dnes máme přes tři tisíce soudců. Optimální počet je tak dva, dva a půl tisíce. Úbytek soudců nezpůsobí žádnou kalamitu. Soudům ubude práce třeba tím, že už nebudou dělat exekuce nebo soudní úschovy. A navíc za každou stovku soudců, která ubude, nabízím české justici stovku nových vyšších soudních úředníků nebo asistentů," plánuje.

Zavedeme bič na znalce a novinářům povolíme smyčku

Pospíšil si posvítí i na soudní znalce, kteří podle něj za své posudky nenesou dostatečnou odpovědnost. "Předpokládám, že pokud znalec vydá ve zlé vůli špatný posudek, bude muset škodu zaplatit," řekl rázně.

Naopak mírněji by chtěl ministr přistupovat k novinářům. Takzvaný náhubkový zákon, který je trestá vězením nebo milionovými pokutami za zveřejnění odposlechů, už nebude trestat novináře, který informace poskytne ve veřejném zájmu.

Politici tak přijdou o krytí svých podivných styků s různými vlivnými lidmi. Právě kvůli zveřejnění dokumentů o napojení mafiánského bosse Františka Mrázka na politické špičky zákon v roce 2009 vznikl.

Čtěte:

Pospíšil: Ministerstvo spravedlnosti je třeba "odněmcovat"

Starým soudcům ubývají síly, proto je prý Pospíšil nechce

Pospíšil chce vyrazit na houby. Na památky je prý už moc líný

Foto: Zbyněk Pecák

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…