Klaus kritizoval "dogma globálního oteplování"

20.10.2010 6:30

Podle českého prezidenta Václava Klause je všeobecné přijímání "dogmatu globálního oteplování" podobně jako komunismus jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických politických chyb poslední doby.

Klaus kritizoval "dogma globálního oteplování"

Při přednášce v londýnském institutu The Global Warming Policy Foundation dnes večer kritizoval "mocné zvláštní zájmy", které "doktrínu globálního oteplování" prosazují. V některých zemích se situace mění, uvedl s tím, že si není jist, zda to je možné i v "postdemokratické" Evropské unii.

V debatě o globálním oteplování nejde již o klima, ale o vlády, politiky a lobbisty, kteří chtějí pro sebe získat více moci a více možností rozhodovat, řekl Klaus. Vědci by podle něj měli pomáhat "politikům i veřejnosti oddělovat mýty environmentalistů od reality".

Lidstvo z to nemůže

The Global Warming Policy Foundation založil bývalý britský ministr financí Nigel Lawson, k jehož knize o globálním oteplování Vraťme se k rozumu napsal Klaus předmluvu. Všechny velké britské politické strany, včetně konzervativců, považují boj s globálním oteplováním za klíčovou prioritu. 

Václav Klaus dnes řekl, že sleduje pár let publikované teorie a je na straně těch, kdo tvrdí, že kysličník uhličitý není důležitý faktor, není primární příčinou globálního oteplování a proto lidstvo není na vině. V následující debatě po přednášce zpochybnil závěry britských vědeckých institucí, které označil za "velmi výrazně předpojaté".

Žádná tragédie

Podle něj určité oteplování probíhá s přestávkami v posledních 150 letech a "vše ukazuje na to, že budoucí oteplování nebude mít dramatické ani katastrofické důsledky". "Nevypadá to jako hrozba, na kterou musíme reagovat," řekl.

"Masivní propagandu o globálním oteplování" podle Klause spustil summit OSN v Riu de Janeiro v roce 1992. I když skeptici jako on zatím nevítězí, stalo se podle českého prezidenta několik věcí, které jim umožňují určitý optimismus - globální teplota se prý snížila, vznikly nové alternativní hypotézy o fluktuaci klimatu, byla oslabena reputace některých vedoucích stoupenců "doktríny o globálním oteplování" a prosincový summit OSN v Kodani ukázal různorodost názorů i zájmů.

Ostatní se bojí mluvit

Podle Klause se začíná měnit přístup k této záležitosti v Austrálii a v USA, kde řada favorizovaných republikánských kandidátů v nadcházejících kongresových volbách má negativní postoj k "doktríně globálního oteplování". "Nejsem si jist, jestli je něco takového možné v postdemokratické Evropské unii," dodal.

Myslí si ale, že hodně světových politiků má podobné názory jako on, ale nejsou připraveni je říci otevřeně. Prohlásil, že při summitu OSN o globálním oteplování před dvěma lety byl jediný, kdo otevřeně tuto doktrínu kritizoval. Při recepci prý ale za ním chodila řada politiků, kteří mu údajně děkovali a tvrdili, že s ním víceméně souhlasí. Sami o tom prý nemluvili proto, že to v jejich zemích nebylo politicky správné.

Ušlechtilá kauza

Environmentalistům se podařilo objevit novou "ušlechtilou kauzu" a snaží se omezovat lidskou svobodu ve jménu "něčeho", co je důležitější a ušlechtilejší, než naše velmi pozemské životy, řekl Klaus. "Pro někoho, kdo strávil většinu života v 'ušlechtilé' éře komunismu, to není možné přijmout."

"Všeobecné přijímání dogmatu globálního oteplování je jednou z nejnákladnějších a nejméně demokratických politických chyb za generace. Předcházející takovou chybou byl komunismus," prohlásil.

Není důvod si lámat hlavu

Klaus nepopírá, že "pokud bude nynější trend pokračovat, na rostoucích teplotách někdo vydělá a někdo prodělá". Nedomnívá se ale, že celkový dopad bude negativní, a i kdyby tomu tak bylo, "bude příliš malý, než aby si tím dnešní generace měla lámat hlavu".

"Tolik politiků, důležité skupiny vědeckého establishmentu, důležité vrstvy obchodníků a skoro všichni novináři" to podle Klause vidí "jinak", protože nejen nevěnují dostatečnou pozornost argumentům, ale také již příliš investovali do "panikaření kolem globálního oteplování". "Tato koalice mocných zvláštních zájmů nás všechny ohrožuje," řekl prezident.

Musíme se přizpůsobit

Podle něj je třeba "adaptovat se na všechny budoucí změny klimatu (včetně ochlazování)". "Ale nikdy bychom neměli přistoupit na to, abychom ztratili svobodu," řekl Klaus.

Čtěte také:

Klaus: Máme globální oteplování a na moje narozeniny je zima

Zajímáte se o globální oteplování? Drobil doporučil Chocholouška

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…