Slídilem roku je česká policie. Dostala za to cenu

10.11.2010 22:10

Za největšího slídila v soukromí občanů ve středu porota cen Big Brother Awards označila policii. Dostane ji zejména za archivaci fotografií aut i jejich řidičů pořízených z kamerových systémů a za rozsáhlé nadužívání žádostí o přístup k citlivým údajům z mobilů, uvedli organizátoři.

Slídilem roku je česká policie. Dostala za to cenu

Anticenu Velkého bratra získala také sociální internetová síť Facebook, dále ministerstvo vnitra ČR a Evropská unie. 

Šestý ročník předávání anticen za slídění v soukromí se uskutečnil v pražském kině Oko, kde jej opět uspořádalo sdružení Iuridicum Remedium. Facebook si jednu z cen odnesl i loňský rok. Letos porota ocenila, že "technickým nastavením i klamavou taktikou tlačí uživatele, aby k soukromým údajům ze svých profilů umožnili přístup komukoli". 

Ministerstvo vnitra podle Iuridicum Remedium zase bojkotuje přípravu legislativy, která by mohla zlepšit ochranu osobních údajů při využívání kamerových systémů, odposlechů a databází DNA. 

Cenu si odnesla i Evropská unie

Evropská unie dostala cenu Velkého bratra za financování projektu INDECT, jehož cílem je vývoj systému detekce abnormálního chování. Další "medaile" putovaly k Evropské komisi za dohodu ACTA (Obchodní dohoda proti padělání) a k tvůrcům technologie GPS za potenciál ke zneužití ke sledování automobilů bez vědomí majitele. Cenu za výrok Velkého bratra si odnesl tvůrce Facebooku Mark Zuckerberg za svá slova o tom, že éra soukromí skončila. 

Jedinou pozitivní cenu v klání získali občané Víru nad Svratkou na Žďársku spolu s místním obecním zastupitelstvem za to, že se postavili proti kamerovému systému ve své obci. 

Soutěž Big Brother Awards se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii. V současnosti se koná ve více než desítce evropských zemí a jejím cílem je upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice se koná od roku 2005. 

Ceny jsou každoročně udělovány v sedmi kategoriích: dlouhodobé porušování lidského soukromí, největší firemní slídil, největší úřední slídil, nebezpečná nová technologie, právní norma Velkého bratra, slídil mezi národy, výrok Velkého bratra. Jediným kladným ohodnocením je ocenění za ochranu soukromí. 

Největšími slídily se loni staly ministerstva zdravotnictví a školství, komunitní server Facebook a společnost Nokia. Další ceny získala novela zákona o pozemních komunikacích a také francouzská právní norma, která počítá s procedurou, kdy po dvou upozorněních je držitel počítače, ze kterého je porušován zákon, odpojen od internetu. 


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…