Kníže s Nečasem půjdou na Hrad jednat o Lisabonu

02.02.2011 22:10

Prezident Václav Klaus se ve čtvrtek dopoledne setká s občanskodemokratickým premiérem Petrem Nečasem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem z TOP 09.

Kníže s Nečasem půjdou na Hrad jednat o Lisabonu

Na programu jednání je nadcházející summit EU v Bruselu, kterého se Nečas i Schwarzenberg zúčastní. Zde se totiž bude řešit i ratifikace českého dodatku lisabonské smlouvy.

Nyní se otevírá otázka, jak schválení úpravy proběhne. Některé státy unie jsou toho názoru, že dodatek nezasahuje do pravomocí jednotlivých zemí a tak nebude muset být znovu schvalován na národní úrovni.

Vše se musí znovu schválit

To ale český premiér Petr Nečas odmítá, již v Bruselu naznačil, že v tuzemsku by celou věc měl stvrdit vedle vlády a parlamentu i prezident Václav Klaus.

"Já si nedovedu představit, že by se používaly právnické kličky na vynechání standardního ratifikačního procesu, jehož součástí je i podpis prezidenta republiky," uvedl tehdy Nečas. 

Euru nepomůžeme

Summit bude řešit i plán na záchranu eurozóny, k tomuto projektu se ale Češi nepřipojí. Podle dřívějších Nečasových výroků ale vláda vznik záchranné eurosítě podporuje.

Páteční mimořádný summit Evropské unie měl být původně věnován dvěma tématům, energetice a inovacím. Unijní lídři však budou zřejmě diskutovat i o dluhové krizi eurozóny, a je možné, že právě toto téma bude vrcholné schůzce převažovat. 

Konečně klid

Česká zahraniční politika dříve trpěla častými neshodami mezi resortem zahraničí a prezidentem Klausem. Nyní panuje mezi špičkami české politiky dohoda, že prezident Klaus se bude účastnit významnějších summitů EU, které se budou zabývat vnějšími vztahy unie, vnitřní záležitosti EU bude řešit Nečas.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…