Lékaři hojně předepisují léky, které se navzájem nesnesou

24.02.2011 22:02

Odborníci ze společnosti Infopharm nahlíželi tři roky do zdravotních karet 120 tisíc pacientů. A zjistili, že lékaři hojně předepisují léky, které se nesnesou. V některých případech je jejich pochybení tak závažné, že vede ke smrti pacienta.

Lékaři hojně předepisují léky, které se navzájem nesnesou

"Zkoumali jsme kombinace léků na 4 295 025 receptech i v nemocnicích. Velmi závažné interakce s sebou nesly tři z tisíce předepsaných receptů. Určité riziko představoval každý patnáctý recept," vysvětlil serveru Týden.cz Michal Prokeš, jeden z tvůrců studie.

Chyb se dopouští jak obvodní lékaři, tak specialisté nebo nemocniční lékaři. "Jedna pacientka brala v jednom období dokonce 36 tablet od různých lékařů. Byly mezi nimi i léky na srdce, jejichž účinky se násobily. Vzhledem k tomu, že pacientka přežila, zřejmě předepsané léky vůbec nebrala," podotkl další z odborníků Josef Suchopár.

Jiný pacient bral pilulky na srdeční arytmii, cholesterol a krevní sraženiny. Pak onemocněl virózou a nechal si napsat prášky proti množení bakterií. Krátce nato zemřel.

Pojišťovny mají o studii zájem

Problém už začal zajímat některé zdravotní pojišťovny. Po Zaměstnanecké pojišťovně Škoda si studii objednala také Všeobecná zdravotní pojišťovna. "Zjistili jsme, že máme pacienty, kteří berou i patnáct léků najednou. Z toho tři jsou úplně stejné, liší se jen názvem," komentoval výsledky ředitel VZP Pavel Horák.

Lékaři o problému prý vědí, ale nijak ho neřeší. Existuje prý sice počítačový program, který umí všechny nevhodné kombinace léků, ale přesto kardiologovi nemůže říct, co pacientovi včera předepsal psychiatr. "Šedesát procent praktických lékařů navíc nemá na stole počítač," podotkl Michal Sojka z České lékařské komory.

Některé škodlivé léky si pacienti nakoupí sami. V některých případech totiž škodí i vitaminy.

Čtěte:

Poc (ČSSD): Pacienti získají lepší ochranu před padělky léků

Kvůli doktorským platům nebude na léky, tvrdí Šťastný

Foto: zdravky.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…