Právo: Vondrovy lži, polopravdy a zkreslení ohledně ProMoPra

26.02.2011 13:58

Deník Právo přišel se shrnutím všech "lží, polopravd a účelových zkreslení", kterými ministr obrany Alexandr Vondra balamutil veřejnost, když "praskla" prodražená zakázka na výpůjčku audiovizuální techniky od firmy ProMoPro.

Právo: Vondrovy lži, polopravdy a zkreslení ohledně ProMoPra

V roce 2009 si Česko vypůjčilo techniku za dráž, než kolik by zaplatilo za její nákup. Za zakázku zodpovídal tehdejší místopředseda pro evropské záležitosti, tedy Vondra. Když se kauza provalila, začal nejprve zapírat.

Nic jsem o tom nevěděl

Vondra tvrdil, že o smlouvě s firmou ProMoPro vůbec nevěděl. V tomto tvrzení ho ale někteří jeho tehdejší kolegové nepodpořili. Jeho náměstkyně z té doby Jana Hendrichová prohlásila, že byl Vondra o všem informován. Tehdejší šéf Úřadu vlády, na kterého Vondra svaloval vinu, tvrdil, že on smlouvy potvrzoval jen formálně, kdežto Vondra dokonce trval na tom, aby se zakázka co nejvíc urychlila.

Nikdo než ProMoPro by to nezvládl

Šéf firmy ProMoPro Jaroslav Veselý se Vondry zastával. Fakt, že byla zakázka přidělena právě jeho společnosti, byl prý logickým vyústěním skutečnosti. Na trhu totiž prý není žádná firma, která by zakázku takových rozměrů mohla uskutečnit. To podle všeho není pravda, podobných firem je několik.

Všechno je v pořádku. Za většinu zakázky zodpovídá Fischerova vláda

Účelově měl Vondra zkreslit i výsledek auditu a právních analýz smlouvy. Prý ukázaly, že je vše v pořádku. Ve skutečnosti nic takového neprokázaly. Smlouva byla podle nich tak obecná, až Úřad vlády nijak nechránila.

Vondra je navíc zodpovědný za celý objem zakázky, ačkoli víc než polovinu z ní svaloval na úřednickou vládu Jana Fischera. Faktury za lednové výpůjčky se totiž vystavovaly v červnu, zodpovědnost ale stále padá na Vondru.

Prodražil to Obama. A neočekávaná jednání

Že by zakázku dodatečně prodražil summit amerického a ruského prezidenta, je spíš polopravdou. Kalkulace totiž sice není známa, ale slovenský summit Putin - Bush vyšel jen na 670 tisíc slovenských korun. Ani neočekávané mítinky na cenu nemohly mít tak markantní vliv, mnoho z nich se totiž konalo v Bruselu a financovala je EU.

Cena ve smlouvě nebyla. Ale je odpovídající

Další polopravdou, na které se Vondra i Veselý shodli, bylo, že ve smlouvě nebyla zanesena konečná cena. To totiž opravdu nebyla, ovšem ve spisové vložce k referátníku smlouvy je uvedeno, že plnění by nemělo překročit 85 milionů korun.

Že by cena odpovídala a nic nebylo předraženo, je také pochybné. Zatím to nelze nijak doložit, ale podle závěrů Finančního analytického útvaru ministerstva financí to vypadá, že byla zakázka předražena zhruba o 50 procent.

Čtěte:

Topolánek skončil kvůli svým řečem, Vondra se zatím drží

Muž, který v kauze ProMoPro poslal 135 milionů do Rakouska, prý o ničem nevěděl

Kalousek o kauze Vondra: Vystopovali jsme, co šlo

SLEDUJEME téma kauza Vondra

Foto: Zbyněk Pecák

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…