Za 28 tisíc se dozvíte, kolik berou senátoři

28.02.2011 11:30

Pokud vás zajímá výše senátorského platu, není nemožné to zjistit. Musíte ale počítat s tím, že si za to zaplatíte. Za informace, v jaké míře a v jaké výši užívají senátoři takzvané náhrady za cestovné, asistenty, kanceláře a bydlení, které berou vedle svého platu, si totiž kancelář Senátu účtuje desetitisíce. Uvádí to server Aktuálně.cz.

Za 28 tisíc se dozvíte, kolik berou senátoři

Získat data o náhradách za jedno volební senátní období (šest let) stálo 27 840 Kč, pro běžného voliče těžko zaplatitelná částka.

Senát se dopouští obstrukcí 

Experti tvrdí, že se jedná o případ obstrukce zákona o svobodném přístupu k informacím. Jejich pobouření je o to větší, že se ho dopouští právě horní parlamentní komora.

"Výše požadované částky je nesmyslná," uvedl autor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek pro Aktuálně.cz.

"Je to přehnané," přidává někdejší místopředseda České národní rady a politolog Václav Žák. "Zprvu to dělaly úřady, když zákon o přístupu informací začal platit. Bránily se právě takovými hausnumery. Pak to utichlo, nechápu, z jakého důvodu se Senát k něčemu podobnému vrací," dodává.

Hledání je podle senátu náročné 

Proč zjištění informací stojí skoro třicet tisíc? Senát totiž tvrdí, že dohledat informace, kolik peněz senátorům každý měsíc posílají, je náročné.

"Musíme jít do faktur zpětně za 6 let. Bude to složité," varoval někdejší mluvčí Senátu Petr Kostka, už když ho redakce Aktuálně.cz loni na podzim o údaje požádala. "Cena bude účtována podle toho, kolik bylo skutečně vynaloženo pracovních hodin za vypracování informace," uvedl a odhadl, že požadovaná data budou úředníci horní komory hledat zhruba 76 hodin.

První nástřel ceny za informace byl 26 448 korun, ale nakonec prý úředníkům trval přehled senátorských náhrad 80 hodin a kancelář Senátu poslala fakturu na zmíněných 27 840 korun.

Za uvedenou cenu redakce obdržela informace na patnácti listech. Senátoři na nich byly odlišeni barvami - podle toho, kdy byli zvoleni. Senát se totiž pravidelně po třetinách obměňuje po dvou letech. Informace v digitální podobě ale už nedostala redakce nikdy.

Platit by se mělo jen za náročné vyhledávání

Objevují se i další nesrovnalosti. Podle nařízení vlády vztahujícího se k zákonu o svobodném přístupu informací, mohou úřady vyžadovat zaplacení jen za mimořádně náročné vyhledávání.

"Povinný subjekt stanoví v sazebníku hodinové sazby odvozené z nákladů na platy, případně mzdy a z ostatních osobních nákladů spojených s mimořádně rozsáhlým vyhledáním informací," píše se v dokumentu.

Je za tím dobře placený úředník?

Senát si za takové vyhledávání účtuje 348 korun za hodinu. Znamenalo by to, že celkový plat člověka, který údaje vyhledával je měsíčně 55,7 tisíc korun. (pokud se počítá s měsíčním úvazkem 160 hodin).

Podle kanceláře Senátu se na vyhledávání údajů podílelo pět úředníků. Jaký mají plat, to senát rovněž nesdělil.

Související:

Senát je důvěryhodnější než sněmovna, tvrdí STEM

Tluchoř (ODS): Oranžový Senát se otočil k hrdinům zády


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky pátrání po její minulosti seznám…