České zdravotnictví vysávají hlavně pojišťovny, míní Rath

01.03.2011 23:41

Středočeský hejtman za ČSSD David Rath by chtěl zarazit další privatizaci státních nemocnic.

České zdravotnictví vysávají hlavně pojišťovny, míní Rath

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 by se měl český systém zdravotnictví zefektivnit, čímž by došlo ke značným úsporám. „Státní peníze nemůžeme očekávat," vysvětlil v úterních Událostech, komentářích.

„Je u nás známo, že je u nás příliš bohatá síť nemocnic (...), ne všechny nemocnice, které mají v názvu akutní, vykonávají akutní péči," naznačil ministr, kde by se daly hledat úspory.

Pojišťovnické pijavice

Nutnost šetřit zdůraznil i Hegerův stínový kolega Rath. Ten by ale šel cestou škrtů „v obrovských byrokratických aparátech pojišťoven", které prý jako „tlusté pijavice" vysávají české zdravotnictví. Navíc je tuzemský lékový systém „černá díra", podobně jako způsob nákupu zdravotnického materiálu.

Zatím ale údajně chybí legislativní rámec pro nápravu všech těchto neduhů. jedním z kamenů úrazu je i zákon o veřejných zakázkách. „To je geniální prokorupční zákon (...), je tak komplikovaný a zatmělý," rozohnil se v Událostech, komentářích David Rath. Navíc ještě nynější koalice Petra Nečase hodlá zvýšit DPH, což by vedlo k dalšímu zdražení péče.

DPH zvedne náklady na léčbu

To připustil i Leoš Heger a dodal, že navýšení daně z přidané hodnoty prodraží roční chod českého zdravotnictví o pět až deset miliard korun.

Peníze by se alespoň zčásti měly vrátit v podobě regulačních poplatků, nově by se mělo platit 200 korun za návštěvu specialisty bez předpisu od obvodního lékaře. „Ten poplatek by měl odrazovat, aby pacient šel svévolně ke specialistovi," vysvětlil ministr.

Obvoďáci vás nikam nepošlou ani s krví v moči

S tím ale Rath ostře nesouhlasil. „Jsou praktičtí lékaři, kteří nikoho nikam nepošlou," a převyprávěl zkušenost jednoho pacienta, který „měl třeba krev v moči, a on (obvodní lékař, pozn. red.), že ho nepošle na urologii".

Dodal, že ČSSD vidí cestu ve zrušení „chaosu" v lékové politice a v zastavení privatizace zdravotnických zařízení. „Myslím si, že ta privatizace je v podstatě rozkradením nemocnic," dodal.

Popleta Šnajdr

Do debaty vstoupil i poslanec za ODS a šéf správní rady VZP Marek Šnajdr. „Určitě prostor v oblasti lékové politiky máme, ale léková politika představuj pouze 16 procent ve výdajích pojišťoven," oponoval Rathovi.

„Já mám pocit, že pan bakalář Šnajdr je strašný popleta," reagoval jízlivě stínový ministr. Doplnil, že ve skutečnosti se do statistik nezahrnuje nákup léků do nemocnic, potom by podíl výdajů na léčiva dosahoval daleko vyšších hodnot. Navíc ceny léků neustále rostou tempem okolo osmi procent ročně, na vině mají být i ostré lokty farmaceutických společností. „Pan Šnajdr je na ministerstvu i dnes reprezentantem té farmaceutické lobby," uzavřel Rath rezolutně.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …