Českou televizi navštívila vojenská policie

11.03.2011 9:15

Vojenské složky si přišly do budovy pro spis bývalého ředitele vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, který vedl k jeho odvolání.

Českou televizi navštívila vojenská policie

Vojenská policie podle informací Hospodářských novin (HN) navštívila páteční odpoledne budovu zpravodajství České televize v Praze na Kavčích horách a požadovala složku vytvořenou na ministerstvo obrany v roce 2007.

Spis vedl k odchodu bývalého ředitele vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, uvedl v pátek server iHNed.cz. 

Mluvčí ČT Ladislav Šticha ČTK řekl, že tři muži v civilu zapečetili kancelář reportéra Karla Rožánka, který je autorem dvou reportáží o Krejčíkovi. Žádné oprávnění k vydání požadovaného materiálu neměli, televize odmítla dokumenty vydat a muže z budovy televize vykázala.

"Jejich postup považujeme za skandální a nepřijatelný. Zavání nátlakem na médium a svobodu slova," řekl ČTK mluvčí. 

Podle mluvčího vojenské policie Jan Čermáka požádali policisté jednoho z editorů televize, aby jim předal dokument, protože je důležitý pro trestní řízení.

"Editor předmětnou listinu dobrovolně vydal a uvedl, že se jedná o kopii dokumentu, který se nalézá v kanceláři jednoho z redaktorů ČT," řekl ČTK. Protože podle mluvčího nebyl redaktor v té době v práci, vojenská policie jeho kancelář zapečetila, aby materiál nikdo nemohl z budovy vynést. 

Parkanová rezignovat nehodlá  

Policisté podle Čermáka jednali na základě pokynu státního zástupce. K editorovi je přivedli informace od ředitele a šéfredaktora zpravodajství. V pátek vojenská policie vyzve generálního ředitele televize Jiřího Janečka, aby jim složku vydal. 

Ke Krejčíkově odchodu z čela zpravodajství před čtyřmi lety údajně vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové (TOP 09, dříve KDU-ČSL). Získávání údajů údajně řídil přímo Krejčík, který to ale popírá a kvůli dokumentu podal v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele. 

Odchod Krejčíka z čela vojenského zpravodajství před týdnem řešil i sněmovní branný a bezpečnostní výbor. Poté, co si poslanci Krejčíka vyslechli, vyzvali místopředsedkyni sněmovny a exministryni Parkanovou, aby odstoupila z veřejných funkcí. Parkanová však rezignovat nehodlá. Podle ní Krejčík zneužíval své působení v čele zpravodajství. 

Na jednání výboru Krejčík naznačil, že zmíněný materiál je falzifikát, který vytvořil jeho tehdejší zástupce generál Pavel Adam. "Právě tento materiál se mi podařilo získat. Je to důvěrný spis o tom, co se dělo na ministerstvu obrany a jaké tam byly vztahy. Zda je to falzifikát či ne, nedokáži říct," řekl HN Rožánek.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…