Češi sledují vývoj na Blízkém východě a severu Afriky, tvrdí CVVM

01.04.2011 19:20

Více než polovina lidí se zajímá o aktuální události v zemích Blízkého východu a severní Afriky, kde vypukly lidové nepokoje a protivládní protesty, jen třetina si myslí, že by se do řešení situace v těchto zemních mělo aktivně zapojit mezinárodní společenství.

Češi sledují vývoj na Blízkém východě a severu Afriky, tvrdí CVVM

Vyplývá to z březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které má ČTK k dispozici. Průzkum se uskutečnil ještě před vojenskou operací mezinárodní koalice v Libyi, která začala 19. března.

Protesty a nepokoje trvají v zemích Blízkého východu a severní Afriky už od začátku letošního roku. V Tunisku a v Egyptě vyústily v pád tamních dlouhodobých prezidentů. V Libyi původně mírové demonstrace přerostly v ozbrojený konflikt mezi příznivci a odpůrci zdejšího vůdce Muammara Kaddáfího. Rozsáhlé reformy žádají Bahrajnci, Iráčané, Kuvajťané i Jordánci, protivládní demonstrace se konají v Sýrii a v Jemenu.

Více jak polovina se zajímá

O tyto události se zajímají také lidé v Česku, v průzkumu to uvedlo 53 procent dotázaných. Z mužů vývoj v uvedených oblastech sleduje 60 procent, mezi ženami je to 46 procent. Mezi příznivci politických stran větší zájem projevují voliči KSČM a TOP 09.

Celý průzkum najdete ZDE

Celkem 51 procent účastníků průzkumu je proti tomu, aby se se do řešení situace v těchto zemích aktivně zapojilo mezinárodní společenství. Souhlas se zapojením projevilo 33 procent, 16 procent na to nemá jasný názor. Vyšší podporu zásahu mezinárodních společenství vyjádřili muži, absolventi vysokých škol, dotázaní s dobrou životní úrovní či příznivci ODS, opačný názor častěji zastávají lidé, kteří svou životní úroveň označují jako "ani dobrou, ani špatnou", a voliči ČSSD.

Vzdálené války nás nakonec zasáhnou

Většina Čechů však předpokládá, že současné události v zemích Blízkého východu a severní Afriky budou mít negativní dopad i mimo toto teritorium. Celkem 70 procent dotázaných má za to, že se negativně projeví na světové ekonomice, 53 procent předpokládá, že se dotknou i ekonomiky české. Zhoršení bezpečnostní situace ve světě se obává 61 procent, 45 procent si myslí, že se důsledky nepokojů projeví i na bezpečnostní situaci v Evropě. Více než polovina lidí uvedla, že Česka se tyto události nedotknou, třetina však myslí, že se zhorší vztahy ČR s arabskými zeměmi.

Třetina se bojí extremistů

Dotázaní si nejsou jisti, zda nově vznikající vlády v zemích, kde padly, případně padnou dosavadní autoritářské režimy, budou demokratické či nedemokratické. K demokratickým vládám se přiklonilo 37 procent účastníků průzkumu, 32 procent si myslí, že nové režimy budou nedemokratické, a 31 dotázaných uvedlo, že neví.

Průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 7. až 14. března, se zúčastnilo 1306 lidí.


Archiv výzkumů: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM , Médea Research

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

22:30 „Smazal jsem to, omluva nebude, běžte do p*dele.“ Novotný kauzu s rakovinou rozmázl

Doslova bouři vyvolal řeporyjský starosta Pavel Novotný poté, co prohlásil, že nemocná dcera Felixe …