Konec pohlavků v Čechách? OSN trvá na zakázání tělesných trestů

06.07.2011 9:32

OSN chce postavit tělesné tresty mimo zákon. Že je Češi používají a že v nich dokonce nevidí nic špatného, je pro organizaci neslýchané. Vychovávat by se prý mělo bezpodmínečnou láskou.

Konec pohlavků v Čechách? OSN trvá na zakázání tělesných trestů

"Výbor vyzývá k osvětě pomocí vzdělávacích aktivit, které by podporovaly využívání alternativních výchovných přístupů, a současně vyzývá k zákazu veškerých fyzických trestů," napsal Výbor pro práva dítěte do dokumentu, který zaslal na úřad vlády.

Podobný dokument obdrželi Češi už před třemi lety, kdy se ho chytila tehdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. A u veřejnosti nepochodila.

Česko zatím prý ani na tento dokument nijak reagovat nebude. "Teď takový legislativní návrh nechystáme, není na to správná doba," potvrdila serveru Týden.cz vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Je podle ní potřeba nejprve Čechy vzdělat, pak teprve dojde na zákon, který je v Evropě standardem. "Je potřeba široké osvětové kampaně a diskuse odborné i laické veřejnosti. Zkrátka připravit na takový legislativní krok půdu," podotkla.

Bezpodmínečná láska a nenásilný trest

Děti by se místo pomocí tělesných trestů měly vychovávat mírumilovně. "To znamená, že rodiče dětem poskytují bezpodmínečnou lásku, bezpečí a podporu, tráví s nimi dostatek času a naslouchají jim. Zároveň stanovují jasné hranice a na špatné chování dítěte reagují vysvětlováním, a pokud je to nevyhnutelné, nenásilnou formou trestu," vysvětlila ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Češi přitom prý častěji vnímají své děti jako majetek a tělesné tresty jako výchovný prostředek. "A do toho jim přece nikdo mluvit nebude, tím méně stát," poznamenala Šimůnková.

Podle většiny Čechů jsou tělesné tresty stále nejjednodušším způsobem, jak dítě ukáznit. "Tendenční zpochybňování role tělesných trestů vede k dramatickému poklesu dětské kázně a disciplíny," řekl jeden ze zastánců tělesných trestů europoslanec Ivo Strejček. "S rozpadem těchto hodnot se dnes marně potýká škola. Chcete-li zakázat přiměřené tělesné tresty, stvořte umělé dítě a rodiče bez nervů. Obojí je nesmysl, což platí i o snaze zakázat tělesné tresty."

Česko je v podobných případech relativně často cílem kritiky OSN či EU. Naposledy OSN vyzvala Čechy ke zrušení babyboxů a EU žádala o zakázání kastrace deviantů.

Čtěte:

Dobeš: I já doma používám fyzické tresty. Do školy však nepatří

Dobeš: Doba Igora Hnízda již pominula. Facky nic neřeší

OSN radí Česku: Zrušte babyboxy

Zakažte kastraci deviantů, vyzývá EU. Česko se zdráhá

Foto: člověk v tísni

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

5:00 „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Atentát na slovenského premiéra. Šokující zpráva! Média podsouvají…