Aktivisté nemají úctu k právnímu řádu. Sobotka odsoudil blokádu Šumavy

26.07.2011 14:53

Z neúcty k právnímu řádu a touhy po zviditelnění místopředseda Senátu Přemysl Sobotka obvinil ekologické aktivisty, kteří se na Šumavě snaží zablokovat kácení stromů napadených kůrovcem.

Aktivisté nemají úctu k právnímu řádu. Sobotka odsoudil blokádu Šumavy

Svými extremistickými postoji podle něj překračují pravidla demokratické společnosti. Boj s kůrovcem formou kácení zasažených stromů by mohl příští týden podpořit i Senát jako celek na své schůzi.

"Dle mého aktivistům nejde primárně o přírodu, ale o vlastní zviditelnění," uvedl Sobotka v oficiálním prohlášení. Podle něj se aktivisté chovají protiprávně už jen tím, že se v první zóně Národního parku Šumava pohybují mimo vyznačené cesty.

Aktivisté obviňují z protiprávního jednání naopak zase správu parku. Podle nich pro těžbu v lokalitě Na Ztraceném u Modravy na Klatovsku, která byla dříve bezzásahovou zónou, nemá nutné výjimky. Podle ředitele parku Jana Stráského výjimky nejsou třeba. Za pravdu mu dala i Česká inspekce životního prostředí, na kterou se aktivisté obrátili.

Postup aktivistů, z nichž někteří se začali ke stromům určeným k pokácení poutat, si už vyžádal zásah policie.

"Zachraňme Šumavu" bude Senát probírat

Senát se bude boji s šumavským kůrovcem věnovat na základě petice Zachraňme Šumavu, kterou inicioval Svaz obcí Národního parku Šumava. Tvůrci petice, pro kterou získali 13 200 podpisů, jsou pro razantní zásah vůči lýkožroutovi smrkovému a nenechávat mu národní park napospas.

"Posláním (parku) je uchování a zlepšování unikátního přírodního prostředí, nikoli experimentování malé uzavřené skupiny nezodpovědných státních úředníků a 'ekologů'," uvádí se v petici, která vznikla před dvěma lety.

Kroky současného vedení parku i ministerstva životního prostředí, které kácení v parku povolilo, svaz šumavských obcí podpořil. Podobný postoj doporučil Senátu i jeho výbor pro životní prostředí pod vedením Ivo Bárka (za ČSSD). 

Senát by měl podle něj podpořit "současné postupy nového vedení Správy Národního parku Šumava ve snaze zastavit kůrovcovou kalamitu, což vyžaduje zájem ochrany krajinného rázu i veřejný zájem zabránění rychlého rozpadu stromového patra ve druhých a třetích zónách parku".

Čtěte:

Boj o Šumavu: První stromy padly, policie vyvádí aktivisty

Zelení: Šumava v ohrožení. Podporujeme blokádu

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…