Člen rady parku: Ekologové by měli zmlknout, Šumavě hrozí zkáza

03.08.2011 6:01

Situace v Národním parku Šumava se přiostřuje. Policie odstřihává ekologické aktivisty od stromů, které jsou napadené kůrovcem a údajně musí být pokáceny. Zda je kácení stromů v bezzásahových zónách legitimní, není ovšem jasné.

Člen rady parku: Ekologové by měli zmlknout, Šumavě hrozí zkáza

Na stranu ekologických aktivistů z Hnutí Duha se přidává velká část přírodovědeckých expertů. Například Bedřich Moldan z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Ten je přesvědčen o tom, že vedení parku mělo nejprve diskutovat o svých krocích a brát v potaz názory odborníků a přírodovědců.

Podle Moldana se proti kůrovci má zasahovat a uznává, že na Šumavě napadá stromy. Zasahovat by se proti němu mělo ale jinak, především v I. bezzásahových zónách parku. „Problém je v tom, kde se kácí. Že se vůbec kácí, v tom problém není," řekl Moldan v Událostech, komentářích na ČT. Podle něj kůrovec z I. zóny parku neohrožuje ostatní stromy.

SLEDUJEME téma boj o Šumavu


„Vedení parku ztratilo kontakt s přírodovědnou komunitou a ztratilo kontakt a kontinuitu s bývalým vedením parku," uvádí jako závažný problém Moldan. „Přece se nemůže všechno zahodit a začít úplně znova," zastává se vedení parku před současným ředitelem Janem Stráským. „Kůrovec tam je, ale jsou to jen jednotlivá izolovaná ohniska."

S názorem přírodovědce Moldana ale nesouhlasí rada šumavského parku, tentokrát reprezentovaná Janem Zahradníkem. Podle něj se musejí tyto kroky jako kácení stromů v bezzásahových zónách nutně učinit, jinak prý hrozí zkáza Šumavy.

Související: Kompletní vyjádření ministra životního prostředí Tomáše Chalupy


„Ekologové by měli zmlknout a přiznat si zodpovědnost za to, v jak špatném stavu je příroda v Národním parku Šumava," tvrdí Zahradník. Podle něj byla vědecká sekce rady, která byla nedávno zrušena, vždy zdrojem problémů a nikdy se kvůli ní nic nedohodlo. Její zrušení a další kroky nového složení rady podle něj povede k záchraně Šumavy.

Čtěte více:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…