Podle NERVu by Česko zatím nemělo řešit přijetí eura

25.10.2011 13:03

NERV doporučuje vládě, aby zatím neřešila přijetí eura. Nyní je eurozóna v takové krizi, že situace může skončit jakkoliv. Zároveň ale nabádala, aby se snažila eurozóně pomoci stabilizovat, jinak by její rozpad měl pro Česko obrovské následky.

Podle NERVu by Česko zatím nemělo řešit přijetí eura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí

„Nejde o klasickou krizi eura, je to hluboká krize spadající před rok 2008," upozornil člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Vladimír Dlouhý. Proto doporučil, aby Česká republika nyní neřešila členství v evropské měnové unii, tedy přijetí eura.

Zároveň však upozornil, že nejhorší scénář pro Česko by byl rozpad eurozóny a následná recese. „Česká vláda musí podpořit úsilí o stabilizaci eurozóny," radil Dlouhý. Poté, co by se eurozóna stabilizovala, by pode něj měly vzniknout další stabilizační fondy. Jinak by byly dopady na ČR tvrdé.

„Dříve byla fiskální disciplina samozřejmostí," stěžoval si také ministr financí Miroslav Kalousek a podpořil tak tvrzení Dlouhého, že je nejprve třeba restrukturalizovat řecký dluh. „Nyní státy bezstarostně utrácejí víc, než jsou jejich příjmy," dodal Kalousek. Státy podle něj s touto politikou vydrží poměrně dlouho, například 40 let, stejně pak ale narazí.

Související: Referendum o euru? Dětinské, reaguje Kalousek

Podle Kalouska však český bankovní systém ohrožený není. Stejně tak ale souhlasí s tím, že eurozóna se brzy změní a je třeba se na to připravit.

„Musí se dodržovat pravidla a sankce," souhlasil také premiér Petr Nečas. Podle něj se dluhová krize netýká jen eurozóny a poukázal tak třeba na zvyšování stropu deficitu v USA. „Stabilita eurozóny je v našem národním zájmu," dodal také premiér.

Čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…