Nemocnice na Vysočině by mohly postrádat na 150 akutních lůžek

10.11.2011 11:37

Kraj Vysočina by mohl převést ve svých pěti nemocnicích kolem 150 akutních lůžek na lůžka ošetřovatelské nebo rehabilitační péče. Zdravotní pojišťovny ale musí zaručit, že ušetřené peníze nemocnicím zůstanou na platy lékařů. To zatím žádný právní předpis nezaručuje.

Nemocnice na Vysočině by mohly postrádat na 150 akutních lůžek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice - ilustrační foto nemocnice

Kraj Vysočina zřizuje nemocnice v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě. Nemocnice disponují celkem 2804 lůžky, z toho je 2444 akutních a 360 ošetřovatelských. Poměr by se podle Běhounka měl změnit ve prospěch lůžek následné péče.

Počet akutních lůžek, u nichž kraj připouští možnost jejich přeměny na lůžka následné péče, se podle Běhounka jen mírně rozchází s počtem navrhovaným pojišťovnami. Ředitelé nemocnic podle něj v současném systému nejsou nijak motivováni k tomu, aby lůžka rušili nebo spojovali či převáděli na jinou péči. "Pokud z úhradové vyhlášky jasně vyplyne garantování peněz, nemocnice si fungování lůžek samy upraví. Ředitelé i zřizovatelé nemocnic sami nejlépe vědí, kde jsou možnosti úspor," řekl Běhounek.

Mohl by vzniknout společný lůžkový fond

Kraj Vysočina podle hejtmana investoval do svých nemocnic kolem 1,5 miliardy korun. V současnosti by neměla být přímo ohrožena existence žádné z nich. "Nikdy jsme však netvrdili, že ve všech nemocnicích musí zůstat všechna oddělení, která jsou tam dnes, v tom bychom se s ministerstvem shodli," řekl hejtman. V průměru 30 lůžek v každé z nemocnic by bylo možné převést do společného lůžkového fondu. "Například pacienti z ORL by mohli ležet na interně nebo na chirurgii, kde by dostali běžnou péči. Špičkové výkony pravděpodobně na těchto pracovištích neudržíme," připustil Běhounek. 

Například v pelhřimovské nemocnici podle hejtmana nikdy nebylo oční nebo kožní oddělení. "Vždy tam ale v těchto oborech bez nejmenších problémů fungovala ambulantní péče, a když bylo potřeba, pacient ležel na chirurgickém nebo jiném lůžku. Pak to kvůli pojišťovnám nebylo možné," uvedl Běhounek příklad ze své lékařské praxe. Takový systém by podle něj mohl fungovat dál.

Čtěte:

Reforma je ve třetině. Teď budeme rušit lůžka, zavelel Heger

Heger: Platy lékařů dál zvyšovat nemohu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…