Ministři budou jednat o českém postupu v řízení o privatizaci MUS

17.01.2012 8:19

Dalším postupem vlády ve snaze připojit se ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) se v úterý bude zabývat schůzka části ministrů české vlády. Jednání, které je druhým podobným setkáním, iniciovala vicepremiérka Karolína Peake, která chce hovořit také o dalších sporných privatizačních kauzách.

Ministři budou jednat o českém postupu v řízení o privatizaci MUS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Švýcarské úřady zahájily vyšetřování privatizace MUS už v roce 2005 a zablokovaly kvůli kauze kolem 600 milionů švýcarských franků (téměř 12,2 miliardy korun) na stovce účtů ve švýcarských bankách. Švýcarská strana se na ČR obrátila s otázkou, zda se chce k trestnímu řízení připojit.

Kvůli průtahům, které nyní vyšetřuje i policie, ale stát zareagoval pozdě a na konci loňského roku švýcarské úřady odmítly prominout lhůty pro účast v řízení. Ministerstvo financí se odvolalo, zároveň ale chystá v kauze ve Švýcarsku civilní žalobu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se rozhodl podat kárné žaloby na čtyři státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze kvůli jejich postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc.

Také čeští kriminalisté nyní prověřují postup odpovědných lidí pro podezření ze spáchání trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Peake by ale s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a členy vlády, kterých se podobná problematika týká, ráda hovořila také o dalších sporných privatizačních kauzách. V roce 2012 začne totiž platit dvacetiletá promlčecí lhůta pro případné trestné činy svázané s privatizacemi z počátku 90. let. "Toto riziko vnímám velmi silně," uvedla Peake o víkendu v České televizi.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…