Firma z Panenských ostrovů inkasovala provizi z prodeje Škody

01.02.2012 9:57

Firma Cokeville Assets z Britských Panenských ostrovů získávala provize nejen ze zakázek pro Pražský dopravní podnik. Miliony korun získala za rady během prodeje plzeňské Škody Power. Píše deník MF Dnes.

Firma z Panenských ostrovů inkasovala provizi z prodeje Škody
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Kontrakt byl uzavřen v roce 2009. Cokeville dostal provizi celkem 130 milionů korun z prodeje Škodovky.

V době, kdy Cokeville radila majitelům Škody s prodejem, byl kupec už známý

MF Dnes má dokument, kde firma z Karibiku žádá splátku 15 milionů korun na základě „konzultačního a poradenského“ kontraktu. Existenci dohody potvrdila také právní kancelář Šachta & Partners, která s Cokeville spolupracuje.

MfD uvádí, že je záhadné, proč by měli majitelé Škody Power platit karibské firmě za rady při hledání kupce. V té době totiž běžela hlavní jednání s korejským Doosanem, který za dva měsíce firmu koupil za 11,5 miliardy korun.

Prodej Škody Power se vyplatil. Celou Škodu její majitelé získali od státu za 800 milionů korun. O pár let později prodali jen její energetickou část, podpořenou dobrými zakázkami od ČEZ, za 11 miliard.

Na prodeji Škody Power profitovali manažeři kolem Martina Romana

Tyto prostředky šly manažerům z týmu, který kolem sebe soustředil původní ředitel firmy Martin Roman, pozdější šéf ČEZ. Tito lidé byli většinovými vlastníky celé Škody.

MF Dnes tvrdí, že má úřední dopis. Ten dokazuje, že získání většinového podílu ve Škodě měli manažeři od začátku domluvené. Autorem je švýcarský právník Daniel Bloch, který píše jménem českého kolegy Josefa Brože.

Bloch se v dopise snaží přesvědčit švýcarskou prokuraturu, aby ve vyšetřovacích spisech utajili identitu Josefa Brože, manažerů Škodovky i Martina Romana. Prokurátoři totiž vyšetřovali okolnosti divoké privatizace Mostecké uhelné společnosti a jako vedlejší produkt shromáždili i řadu bankovních dokumentů o nákupu Škody. Tu oficiálně získala firma Appian, která figuruje také v kauze Mostecké uhelné společnosti.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…