Zrodil se další fond boje proti korupci. Nese jméno Otakara Motejla

06.02.2012 9:57

Společenská rakovina jménem korupce trápí snad všechny občany. Fakt, že se rodí stále nové a nové občanské iniciativy, které chtějí proti korupci bojovat, na druhé straně ukazuje, že politikům v boji s korupcí mnoho lidí nevěří. Svěží vítr do zatuchlých korupčních vod se pokouší vnést také nová nadace nesoucí jméno prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Zrodil se další fond boje proti korupci. Nese jméno Otakara Motejla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Zákonodárci o boji s korupcí mluví posledních dvacet let, ale podle mínění mnohých se nic nemění. Nejmenší vládní strana Věci veřejné na protikorupční rétorice vloni založila svou předvolební kampaň, ale po volbách čelí jeden z jejich čelních představitelů Vít Bárta soudnímu stíhání pro podezření z pokusu o uplácení. Občané se tak mnohdy raději obrátí na některou z iniciativ, které boj proti korupci také proklamují, a není jich zrovna málo.  Magnát Andrej Babiš chce se svou protikorupční iniciativou ANO 2011 prorazit i do politiky, ale nabízí se otázka, jak tento pokus nakonec dopadne.

Jeden z nově vzniklých fondů nese jméno prvního ombudsmana Otakara Motejla. Založila ho Nadace Open Society Fund, která do fondu vložila 11,5 milionu korun, další prostředky chce získat od firem i soukromých dárců.

"Mnoho let jsme podporovali velké protikorupční organizace i drobné iniciativy po celé republice z amerických peněz. Teď vyzýváme všechny české občany a firmy, aby se přidali – je to na nás Češích, v jaké zemi budeme žít," uvedl ředitel nadace Robert Basch.

V radě Fondu Otakara Motejla usedla jeho dcera Kateřina Kulíšková, ředitel největší české nevládní organizace Člověk v tísni Šimon Pánek nebo politoložka Vladimíra Dvořáková. Fond má sloužit jako "jednoduchý a transparentní nástroj financování občanských iniciativ, které dohlížejí na státní správu a upozorňují na její chyby, či v partnerství s ní vytvářejí v Česku poctivější prostředí," jak píší Lidovky.

Jako houby po dešti

Zdá se, že protikorupční iniciativy se v Česku rodí rychleji než houby po dešti. Mimo dvou výše zmíněných funguje např. Nadační fond proti korupci podnikatele Karla Janečka nebo iniciativa Bílá lilie, kterou založil další z českých podnikatelských kapitánů Zdeněk Bakala.  Asi nejznámější neziskovou organizací, která se snaží na podezření z korupce upozorňovat již řadu let, je česká pobočka Transparency International v čele s Davidem Ondráčkou.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…