Kde vládnou pravičáci, tam prý musí mít úředník vysoký plat. Prostě musí

08.02.2012 13:24

Vysoké platy nebo tučné odměny státních úředníků mají podle Bohumila Trávníčka z Britských listů jednoduchý a logický důvod - dobře placené lidi je zkrátka těžší přeplatit.

Kde vládnou pravičáci, tam prý musí mít úředník vysoký plat. Prostě musí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

V každé společnosti ovládané "pravicovou neoliberální ideologií" (která připouští nesouměřitelnost mezi sociálním postavením lidí) je podle Trávnička logické, že jsou úředníci dobře placení.

"Tato nezpochybnitelná logika již zazněla v souvislosti s vysokými platy soudců: Musí být vysoké proto, aby je nemohli uplatit (rozuměj „přeplatit“) zločinci. Co se však stane potom, až budou mít zločinci (například korupčníci) mnohem víc prostředků než soudci získávají od státu k zajištění své neúplatnosti? Dle nastavené logiky je možné jediné řešení: Zvednout platy soudců ještě více. Stát (který má zastupovat společnost) si tím vlastně zajišťuje (rozuměj „kupuje“) jejich loajalitu," píše Trávníček.

Korupční soutěž mezi legálními a nelegálními korupčníky

Stejné je to podle něj i u platů státních úředníků a manažerů. "Čím vyšší musí být míra jejich loajality k nadřízeným (případně i státnímu režimu), tím vyšší mzdy je třeba jim přisoudit. V situaci kdy velká část společnosti již se stávajícím společenským uspořádáním spíše nesouhlasí, musí být tyto „svorníky“ stability lidské komunity upláceny vyššími a vyššími částkami, aby systému oddaně sloužily."

V podstatě tedy podle Trávníčka jde o formu totality, vynucování si stability "nepřijatelného, a potažmo nefunkčního systému pomocí legální korupce". Jedná se podle něj vlastně o korupční soutěž v tom, kdo vysoké státní úředníky přeplatí - zda nelegální korupčníci, nebo ti legální, tj. zástupci neoliberálního režimu. "Extrémní odměny vysokých státních úředníků a manažerů jsou opravdu nezbytné. Nezbytné k vynucenému udržení stupidního společenského uspořádání, které většina příslušníků lidské komunity vnímá jako nepřijatelné a amorální," konstatuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…