Policie prověřuje dvě udání ohledně Klausovy milosti, píše server

21.02.2012 11:30

Detektivové z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality prověřují dvě udání na to, že za stamilionovou zpronevěru odsouzený podnikatel Tomáš Malina dostal od prezidenta Václava Klause odklad nástupu do vězení za velmi podivných okolností. Blízký přítel zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka si pardon údajně nechal zařídit, uvedl server Týden.cz.

Policie prověřuje dvě udání ohledně Klausovy milosti, píše server
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Podle anonymů, které přišly na státní zastupitelství ještě před rozhodnutím Hradu, má prý Malina zmanipulované zdravotní posudky a pardon mu u hlavy státu za úplatu zařizoval společný známý. "Prověřujeme nějaké udání ohledně okolností udělení prezidentských milostí, nic podrobnějšího ale nemohu sdělit," řekl serveru mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. Za vyjednáním odkladu nástupu trestu podle jednoho z udání stojí Klausův osobní přítel Václav Petr ze společnosti Erpet.

Odsouzen za stamilionový podvod

Malina byl odsouzen za zpronevěru, za stamilionový podvod s pohonnými hmotami dostal pětiletý trest. Klaus zatím rozhodl o odkladu nástupu do vězení, o milosti rozhodne až na základě dalšího vývoje jeho zdravotního stavu. Podle vězeňské služby je ale Malinův zdravotní stav dobrý a měl by nastoupit do vězení.

Malina, který podle Týdne.cz nabyl závratné jmění na obchodování s palivy a zbohatl na kšeftech se Setuzou Tomáše Pitra, respektive STZ, není jediným člověkem z okruhu Františka Mrázka, který by dostal prezidentský pardon. Klaus podle Mladé fronty Dnes udělil milosti dalším čtyřem lidem, kteří patřili do okruhu přátel či známých Mrázka a Pitra. Jde o Karla Steinigera, Miroslavu Pragerovou, Jarmilu Morávkovou a Jana Kondlera. Všichni dostali milost poté, co se dopustili převážně daňových a úvěrových podvodů, a u všech se dá najít spojení právě na Mrázka a Pitra, uvedl před časem deník.

Například Pitrův obchodní partner Karel Steiniger se díky hlavě státu vyhnul vězení, protože ho sužovala rakovina jater. K prověření lékařských posudků tehdy nabádal soudce i žalobce. Nakonec je prověřil čas: od milosti uplynulo sedm let a ukázalo se, že smrtelné onemocnění nemusí mít pokaždé fatální následky, poznamenal server Týden.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…