Nečas zkontroluje úhradovou vyhlášku. Podle Hegera peníze na lékaře stačí

23.02.2012 19:40

AKTUALIZOVÁNO Premiér Petr Nečas (ODS) slíbil ve čtvrtek šéfům lékařských a zdravotnických odborů analýzy, zda úhradová vyhláška umožní růst platů v nemocnicích. Platí podle ní zdravotní pojišťovny za léčení. Když se potvrdí výtky odborů, krajů a menších nemocnic, nebrání se premiér změně vyhlášky. Peníze by pak mířily přímo do platů. Podle ministerstva je ale toto řešení právně napadnutelné.

Nečas zkontroluje úhradovou vyhlášku. Podle Hegera peníze na lékaře stačí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas

Za Nečasem ve čtvrtek kvůli platům přišli zástupci Zdravotnické trojky, kterou loni ustavily odbory lékařů, sester a ostatních zdravotníků. Sdělili mu, že většina zdravotníků nedostala od ledna přidáno, jak jim loni bylo slíbeno memorandem mezi odbory a vládou. Žádali přehodnocení vyhlášky. Pokud to ministr Leoš Heger (TOP 09) nedokáže zajistit, měl by podle nich odstoupit.

Nečas místo původně plánované půl hodiny věnoval odborářům zhruba hodinu. Odboráři byli spokojeni, pro členy svých organizací měli dobrou zprávu, že se navýšení platů dočkají. Spokojen byl i Heger, je přesvědčen, že peníze stačí - ministerstvo je připraveno přepočítat vyhlášku pro jednotlivé menší nemocnice, jako to udělalo pro fakultní zařízení. Ta na základě těchto propočtů skutečně platy zvýšila.

Nemocnice peníze nemají

Na zvýšení platů se loni dohodl Heger s lékařskými odbory pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů.

V memorandu podepsaném loni v únoru mezi odbory a vládou byl pro letošní rok nárůst o deset procent. Heger poté slíbil od ledna 6,25 procenta, další zvýšení na deset procent v druhé půli roku. Menší nemocnice a kraje ale tvrdí, že finance nejsou. Pokud se odboráři svých peněz nedomohou, jsou připraveni k protestům.

Celkem by na zvýšení platů zdravotníkům o deset procent byly podle odborářů potřeba čtyři miliardy korun, na zvýšení o 6,25 procenta pak 2,5 miliardy. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…