Holešovská výzva napodobuje Hitlera, myslí si Zeman

26.03.2012 23:20

Zákaz politických stran, jak má v programu tzv. Holešovská výzva, je podle bývalého premiéra Miloše Zemana útokem na demokracii. Stejně jako ministr financí Miroslav Kalousek ji přirovnal k Adolfu Hitlerovi.

Holešovská výzva napodobuje Hitlera, myslí si Zeman
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda SPOZ Miloš Zeman

"Souhlasím pouze se dvěma body programu Holešovské výzvy. Prvním bodem je povinnost prokázat původ nabytého majetku. Druhým bodem je zavedení referenda podle švýcarského modelu. Kategoricky ale odmítám zákaz politických stran. Něco takového je zcela nepřijatelné. Tento krok nemá s demokracií nic společného. Znamenalo by to zásadní ohrožení demokracie v naší zemi. Připomínám, že činnost politických stran zakázal v Německu nacistický vůdce Adolf Hitler a v Itálii fašista Benito Mussolini," řekl Zeman v rozhovoru pro server prvnizpravy.cz.

Začátek chaosu a anarchie

"Třebaže si myslím, že české politické strany jsou zkorumpované, zákaz jejich činnosti je nepřijatelný pro demokracii. Náprava musí být provedena razantní očistou, nikoliv jejich zrušením. Pokud signatáři Holešovské výzvy nesouhlasí s tím co některé politické strany dělají, mohou si založit vlastní stranu. Nebo při volbách mohou volit jiný politický subjekt," dodal politik.

Expremiér zaznamenal výzvy k převzetí moci v České republice, které se v posledních měsících objevily, a s pobavením si přečetl jejich obsah. K prohlášením, které ale vyzývají k násilnému převzetí moci, vyslovil zásadní varování. "Obsazování policejních stanic a armádních objektů nemá z demokracií nic společného. To by byl začátek chaosu a anarchie. Každý režim bez rozdílu by reagoval velmi razantním opatřením pokud by došlo k pokusům uchopit moc v zemi násilím," uvedl Zeman.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…