Poučili jsme se. Vyvlastňovat už nebudeme, vzkázal Dolejš čtenáři

13.05.2012 22:35

Poučili jsme se z vyvlastňování po roce 1948, a proto dnes už vyvlastňovat nebudeme. Leda majetky pocházející z trestné činnosti. Tak odpověděl poslanec KSČM Jiří Dolejš na provokativní otázku čtenáře ParlamentníchListů.cz.

Poučili jsme se. Vyvlastňovat už nebudeme, vzkázal Dolejš čtenáři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš

Čtenář s přezdívkou "pomatená veverka" se zeptal: "Soudruhu Dolejši, jak to bude s vašimi soudruhy? Po revoluci si komunisti převedli majetky na sebe, znárodníte jim to? Myslim, že i Štěpán a Filip jsou podnikatelé, ne? Znárodníte jim to a pošlete je na převýchodu do Gulagu?"

Dolejš zachoval chladnou hlavu. "Vztah mezi ochranou vlastnictví a veřejným zájmem je dán demokraticky utvářenými pravidly včetně Ústavy. A podnikatel se automaticky nerovná lump," reagoval.

"Po roce 1948 bylo jednou z chyb vyvlastění kde čeho," rozvedl dále. "Žádné násilné zabírání všech možných majetků nemá po poučení z této chyby přeci žádný smysl chystat. Každá společnost má ale právo určit, který majetek chce, aby byl ve veřejných (státních) rukou."

Vykupovat můžeme. A vyvlastňovat zločince

Vykupování majetku státem je podle něj ovšem věc jiná. "Ve světě je běžné, že se některé státy rozhodnou posílit kontrolu v pro ně strategických odvětvích (dopravní infrastruktura, energie  atp) - zcela legální je postup vykupovat tento majetek od privátních majitelů popř. je tu i zakladatelská, zřizovací činnost státu (kraje, obce)."

Specifickým případem je podle Dolejše vyvlastňování zákonem. "Pokud máte na mysli hlavně majekty nabyté tzv. podivně - tedy přesněji řečeno podvodem či jinou trestnou činností (v minulosti to např. byla kolaborace s nepřítelem, dnes se nabízí tzv. divoká privatizace), tak tady je možnost konfiskátů, a to padni komu padni. Ovšem důležitým aspektem je promlčitelnost trestních činů  a disponibilní důkazy," uzavřel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…