Nečas nechce odkládat církevní restituce kvůli ekonomické krizi

25.05.2012 14:58

Premiér Petr Nečas si myslí, že není rozumné odkládat chystané majetkové vyrovnání církví kvůli hospodářské krizi a škrtům v rozpočtu. Řekl to dnes ve Vatikánu novinářům mimo jiné po jednání s vatikánským státním sekretářem Tarcisiem Bertonem. Zákon, který vrací církvím nemovitý majetek a řeší také skončení výplat mezd duchovních z rozpočtu státu, je nyní ve sněmovně. Podle Nečase je ve střednědobém i dlouhodobém výhledu pro české veřejné rozpočty výhodnější.

Nečas nechce odkládat církevní restituce kvůli ekonomické krizi
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Premiér Petr Nečas se vyjadřuje ke krizi vzniklé odtržením Karolíny Peake od Věcí veřejných

"Já si myslím, že toto by nebyla dobrá cesta," uvedl Nečas k úvahám týkajícím se odložení finančních náhrad po církve. "Tento návrh zákona skutečně narovnává vztahy mezi státem a církvemi, všemi, nejen katolickou církví. Vlastně dojde de facto k odluce státu od církví, mizí naprosto nesmyslný stav, kdy duchovní jsou placeni jako státní úředníci," dodal ministerský předseda.

Česko - vatikánské vztahy

Sněmovna nyní posuzuje návrh zákona o navrácení církevního majetku. Vláda navrhla normu, podle níž má stát na základě dohody se 17 církvemi vyplatit od roku 2013 postupně 59 miliard korun navýšených o inflaci. Církve též mají dostat zpět 56 procent majetku, zabaveného komunistickým režimem. Norma také počítá s postupným ukončením placení církví ze státního rozpočtu. Přechodné období odstřihnutí církví od státního rozpočtu by mělo začít v roce 2013 a trvat 17 let. Návrh kritizuje opozice i některé občanské iniciativy, není mu podle průzkumů nakloněna ani veřejnost.

Nečas ve Vatikánu probíral česko-vatikánské vztahy. Podle vyjádření diplomatů jsou na vynikající úrovni nehledě například na to, že dosud nebyla schválena česko-vatikánská smlouva o postavení římskokatolické a řeckokatolické církve či na to, že v Česku se podle posledního sčítání hlásí mnohem méně lidí k církvím.

Návrh mezinárodní smlouvy mezi ČR a Vatikánem byl sice vyjednán před lety, ovšem parlament ji neschválil. Na pořad dne by mohla přijít ve změněné podobě po schválení restitucí. Nečas řekl, že by mohla možná řešit některé záležitosti, které neřeší navrhovaný zákon.

Česká republika je podle expertů jedinou evropskou zemí s převážně katolickou tradicí, která nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Například některé země, kde je většina evangelíků, smlouvu nemají, ale třeba Estonsko ji uzavřelo. S Vatikánem mají dohodu dokonce některé víceméně muslimské země, jako je Kazachstán.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …