Peake v Partii: Na financování stran by měl dohlížet nezávislý úředník

10.06.2012 13:00

O vazebně stíhaném Davidu Rathovi a hospodaření politických stran byla diskuze mezi Karolínou Peake (LIDEM) a Pavlem Kováčikem (KSČM) v nedělní Partii na televizi Prima. Společně se shodli na tom, že by financování mělo být maximálně transparentní, čímž by se alespoň částečně vrátila důvěra lidu v politiku.

Peake v Partii: Na financování stran by měl dohlížet nezávislý úředník
Foto: Repro TV Prima
Popisek: Vicepremiérka vlády Karolína Peake

Vicepremiérka pro boj s korupcí Karolina Peake se s předsedou poslaneckého klubu KSČM Pavlem Kováčikem bavili o kauze Davida Ratha, o přehnaném nasazení ozbrojených politiků v sálu sněmovny a taky o vizi průhlednějšího financování politických stran.

Podle Peake se uvažuje o návrhu novely zákona, který řeší zánik mandátu v případě, že by byl poslanec trestně stíhán za úmyslný trestný čin. Pokud by se návrh povedlo prosadit, platit by mohl už od příštího volebního období.

K poslaneckým náhradám šéfka strany LIDEM prozradila, že bohužel není vůle je změnit. „Jsem odpůrce změny zákona na základě jednoho případu,“ poznamenala Peake k tomu, že bude Rath pobírat peníze i nadále. Přesto je ráda za plošnou změnu těchto peněz, kterou se ji povedlo zařídit. Patnáctiprocentní snížení už tak je značný zásah.

Oba hosté se dále bavili o hospodaření politických stran, na které při svém projevu narazil David Rath. To by mělo být maximálně průhledné, shodli se Peake s Kováčikem.

Nevěřte tomu, že si strany něco odpustí

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM máme na výběr dvě možnosti financování. Buďto aby byly strany dotovány z veřejných financí, nebo měly strany volné ruce a způsob shánění peněz by bylo na jejich uvážení. V prvním případě by se tak zamezilo nespravedlivým soutěžím, kdy stranám přichází peněžní dary od různých firem a podnikatelů z celého světa. Právě pro tuto variantu se Kováčik přiklání.

Podle Peake je důležitá role nezávislého úřadu, který by měl financování politických stran sledovat. Jenže tohle řešení vidí Kováčik kriticky. Je natolik složité, aby nebyl úředník nezaujatý, že by bylo lepší si účty kontrolovat stranicky navzájem, než by to kontrolovala osoba, která by byla zvolena ve sněmovně.

„Nevěřte tomu, že si něco odpustíme,“ dodal k vzájemné kontrole s tím, že je to snad nejnezávislejší kontrola, jaká může být. Peake ovšem upozornila na možné kolegiální vztahy politiků, na čem by tento plán mohl padnout.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…