Dochází k zásadní změně v oblasti soukromého práva, míní senátor Antl

17.06.2012 8:21

Pakliže se na tom shodnou dvě strany stojící proti sobě v civilním soudním sporu, jejich rozepři může napříště vyřešit tzv. mediátor, což by mohlo podstatně ulehčit práci soudů, které jsou zavaleny hordami spisů. Na otázku, co bude přijetí zákona o mediaci neboli zprostředkování znamenat pro Česko odpovídal senátor Miroslav Antl ČSSD).

Dochází k zásadní změně v oblasti soukromého práva, míní senátor Antl
Foto: Redakce
Popisek: Miroslav Antl

Mediací neboli zprostředkováním v právu rozumíme pokojné řešení sporu mezi dvěma znesvářenými stranami. Zákon o mediaci v civilních věcech podepsal na konci května prezident Václav Klaus a jedna ze čtenářek serveru ParlamentníList.cz vystupující pod jménem Verka Stranska chtěla od senátora Miroslava Antla (ČSSD) vědět, bude přijetí této normy znamenat. Přinášíme senátorovu odpověď.

Konference o mediaci

Na úvod senátor zdůrazňuje, že k přijetí právní úpravy o mediaci v civilních sporech byla Česká republika zavázána na základě směrnice Evropské unie a následně poukazuje na to, že nad touto problematikou proběhla v Česku poměrně obsáhlá diskuse.

„Zákon o mediaci v civilních věcech přináší zásadní změny v soukromém práva. Jde o zcela novou obsáhlou problematiku, které jsme věnovali i konferenci, pořádanou „mým“ Ústavně právním výborem senátu Parlamentu ČR, na téma Systém právní pomoci v ČR, oběti trestných činů, mediace - a legislativa, dne 5. 6.2012. Z této konference bude přepsán v nejbližší době doslovný záznam, který bude zveřejněn na webových stránkách Senátu PČR, ale i na mých webových stránkách www.miroslavantl.cz, kde najdete záznamy i z předchozích konferencí,“ napsal senátor.

Následně se omluvil za až příliš stručnou odpověď plynoucí z jeho nemlého pracovního vytížení, ale čtenářku i další zájemce o tuto problematiku odkázal na důvodovou zprávu dostupnou na internetových stránkách Senátu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…