Fukušimská tragédie u nás nehrozí, ubezpečuje ředitel Temelína

22.06.2012 19:07

Ekologičtí aktivisté znovu protestovali proti dostavbě dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Proč nyní? Podle ředitele Temelína Miloše Štěpanovského, který aktivisty i pochválil, by totiž o dostavbě mohlo být rozhodnuto do konce roku. Ředitel také ujišťuje, že v Česku nehrozí opakování tragédie z Fukušimi, ani přílišná energetická závislost na Rusku.

Fukušimská tragédie u nás nehrozí, ubezpečuje ředitel Temelína
Foto: atominfo.cz
Popisek: Temelín

Co bude dál s jadernou elektrárnou Temelín? V pořadu Interview ČT24 České televize na tuto otázku odpovídal ředitel jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský, který hned v úvodu pořadu ocenil přístupu protijaderných aktivistů, kteří jsou diskusím přístupnější než dříve. Otázkou zůstává, zda aktivisté hodnotí stejně temelínského ředitele.

Co když do Temelína narazí letadlo?

„Bezpečnost projektu je založena na mnoha faktorech. I když by došlo k té nejhorší havárii jako ve Fukušimě, tak říkáme, že nedojde k ohrožení prostředí dál než osm set metrů od elektrárny. Takto je náš projekt bezpečný,“ uvedl Štěpanovský s tím, že elektrárna je postavena tak, aby k havárii nedošlo, a kdyby k ní náhodou došlo, tak prakticky neovlivní okolí.

Je např. propočítána i varianta, že by do elektrárny narazilo letadlo. „Temelín, tak jak ho znám já, by tím nárazem došlo k poškození některých částí, ale nedošlo by k poškození té stěžejní jaderné části,“ zdůrazňuje ředitel.

A proč dostavovat další dva bloky Temelína, když už dnes má Česko prudu nadbbytek? Jako stavba ekologická i ekonomická představu rozšíření Temelína krok odpovědnosti vůči příštím generacím, avy bylo možná naplnit energetické nároky příštích generací občanů. Dlouhodobé statistiky totiž ukazují, že společně s růstem ekonomiky roste spotřeba a bez dalších bloků Temelína by se mohlo stát, že nám bude energie chybět.

„My musíme utlumit zdroje založené na spalování hnědého uhlí. Cestu představují i obnovitelné zdroje, ale nemůžeme je přeceňovat,“ zdůrazňuje Štěpanovský s tím, že obnovitelné zdroje v dnešní podobě nezvládají zabezpečit základní energetické potřeby.

Podle ředitele nehrozí ani přílišná závislost na Rusku, protože je možná zásobit se palivem na relativně dlouho dobu dopředu, zároveň je možné nakoupit palivo i z jiných zdrojů, nejen z Ruska

Problém vyhořelého paliva

Ekologové mezi jiným kritizují rizika nakládání s vyhořelým jaderným palivem. K tomu Štěpanovský podotýká, že ve vyhořelém palivu je ještě spousta energie, kterou ale ještě dnes neumíme bezezbytku využít a proto je z jeho pohledu výhodné toto palivo uskladnit k pozdějšímu využití, přičemž každé uložiště bývá pečlivě hlídáno.

„Pokud bychom se dnes rozhodli toto palivo chemicky zpracovat, tak je to možné, ale lepší se mi zdá ho uskladnit jako budoucí zdroj energie,“ uzavřel ředitel Temelína.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…