Odvolání ministra Pospíšila je souhrn paradoxů, říká komentátor

29.06.2012 20:38

Luděk Navara z MfD komentoval na serveru iDNES.cz poslední vývoj v kauze odvolaného ministra spravedlnosti Pospíšila. Podle něj je v případu mnoho paradoxů.

Odvolání ministra Pospíšila je souhrn paradoxů, říká komentátor
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Premiér Petr Nečas v pořadu ČT Otázky Václava Moravce

Odvolaný ministr je najednou populárnější než kdykoli dřív, kdy byl ve funkci. Vrchní státní zastupitelství v Praze bude o něco déle ovládat kontroverzní Libor Grygárek. Premiérova popularita klesla nejspíš úměrně k vzestupu popularity odvolaného ministra Pospíšila.



Hlavní paradox je prý ale úplně někde jinde. "Renomé Lenky Bradáčové, bojovnice proti korupci, dosáhlo takových výšin, že její jmenování na uprázdněný pražský post je možná jistější než předtím. Rozhodně její odmítnutí bude nyní obtížnější," míní komentátor. Jestliže totiž přijmeme spekulace, které se po odvolání ministra vyrojily, a sice že premiér chtěl Pospíšilovým odvoláním zabránit jmenování Bradáčové vrchní státní žalobkyní v Praze, dosáhl prý premiér přesného opaku. Pokud nový ministr jmenování Bradáčové nepodpoří, spekulace se tak nepřímo potvrdí.

Lidé se bojí o českou spravedlnost

Odvolání Pospíšila je prý příběhem hořkého poznání. Pro chod české justice by totiž mělo být jedno, kdo je ministrem spravedlnosti. Je přece nezávislá, píše komentátor.

"Pozornost, kterou poutá personální tahanice, jasně dokazuje opak. Což je zjištění horší než jedno pochybné personální rozhodnutí. Ale stejná pozornost, stejný zájem odborné i neodborné veřejnosti je současně dobrou zprávou: stejně jako se lidé báli o svobodu slova v době televizní krize, bojí se nyní o českou spravedlnost. Možná i tak je třeba chápat demonstrace, které na první pohled vyjadřují Pospíšilovi podporu. V Listopadu jsme něco začali, ale řadu bojů jsme sváděli až po letech. Bojovali jsme o televizi, o pohled na minulost. Co když nyní začíná boj o právo a spravedlnost? Tedy konečně," říká komentátor a dodává, že nezávislost justice nemůže jít stranou, ani když hrozí pád vlády.

Posledním paradoxem plynoucím z náhlého rozhodnutí premiéra Nečase odvolat ministra je podle Navary to, že "přitáhl pozornost veřejnosti, ukázal, o co se zajímat a na co dávat pozor. Jeho rozhodnutí je jako směrový reflektor: Podívejte se sem a dávejte pozor, co se bude dít. Dobrá rada," uzavírá svůj komentář.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…