Agentura bude možná začleňovat Romy ještě dva roky

25.07.2012 15:06

Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách může fungovat do roku 2015. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády, která dnes prodloužení činnosti schválila. Agentura pomáhá v problémových místech, financována je hlavně z fondů EU. Prodloužení činnosti si ale zřejmě přesto vyžádá navýšení rozpočtu úřadu vlády, pod nějž spadá.

Agentura bude možná začleňovat Romy ještě dva roky
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Romové tančí během pochodu DSSS na sídlišti Chanov

S agenturou se původně počítalo jen do konce letošního roku. Pomoc agentury od roku 2008 využilo 33 obcí z celkem asi 200, v nichž jsou ghetta. "Zájem o spolupráci dosud projevilo sto měst a obcí, z toho je zřejmé, že poptávka po spolupráci s agenturou značně převyšuje dosavadní nabídku a je žádoucí tuto nabídku nadále podpořit," uvádí se v dokumentu, který vláda projednala.

Návrh na pokračování činnosti agentury dnes ministrům předložil předseda vlády Petr Nečas (ODS) a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Zároveň žádali o navýšení rozpočtu úřadu vlády pro příští rok o téměř 14 milionů korun a ve výhledu na rok 2014 pak o 13 milionů a na rok 2015 o 11,5 milionu korun. Tyto částky tvoří jen menší část rozpočtu agentury, její provoz je ze 70 procent hrazen z prostředků EU. Proti bylo ministerstvo financí.

Z oficiálního názvu Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách má také nově zmizet dovětek "v romských lokalitách". Nový název by měl lépe popisovat to, že agentura slouží nejen Romům, ale všem obyvatelům ve vyloučených oblastech.

Pracovníci agentury nyní působí ve 24 problémových lokalitách. Ve většině z nich mají podle plánu zůstat i příští či přespříští rok, působnost by se navíc měla rozšiřovat do dalších měst. Poradci agentury mají nastartovat spolupráci lidí z radnic, úřadů práce, škol, neziskových organizací či policie.

Podle odborných odhadů je v Česku asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v ghettech. Většina dospělých je tam bez práce, rodiny jsou závislé na dávkách, děti chodívají do zvláštních škol. Před šesti lety podle analýzy bylo takových lokalit asi 300. Podle vedení agentury jich v posledních letech další stovka přibyla.

Někteří Romové agenturu kritizují, podle nich pro menšinu příliš nedělá.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …