Rychetský nemá pravdu. Ministr není loutka, píše právník

28.07.2012 14:26

Advokát a bývalý poslanec za ČSSD Zdeněk Koudelka odmítá výroky předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ten tvrdil, že ministr spravedlnosti je povinen vyhovět v návrhu na jmenování vrchního státního zástupce požadavkům nejvyššího státního zástupce.

Rychetský nemá pravdu. Ministr není loutka, píše právník
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

Právo je podle Zdeňka Koudelky nastaveno jinak, než jak ho interpretuje Pavel Rychetský. „Až do roku 1993 jmenoval funkcionáře v prokuratuře generální prokurátor, který měl postavení samovládce. Od roku 1994 zákon o státním zastupitelství toto soustředění moci v prokuratuře, která vycházela ze sovětského modelu, zrušil,“ vysvětluje bývalý poslanec za ČSSD, kterého prezident Václav Klaus navrhoval na soudce Ústavního soudu, ale neuspěl.

„Nástrojem dělby moci ve veřejné žalobě je, že na jmenování vedoucích státních zástupců se musí shodnout dva subjekty. Většinou ministr s navrhujícím vyšším vedoucím státním zástupcem či ministr a vláda při jmenování nejvyššího státního zástupce,“ pokračuje v textu, který zaslal redakci ParlamentníchListů.cz.

„Ministr je člen vlády, která má ústavní odpovědnost k Poslanecké sněmovně. To je základ parlamentní demokracie. Tuto odpovědnost nejvyšší státní zástupce nemá. Pokud někdo hovoří o právech členů vlády jako o formálních, fakticky převádí práva ministrů na jiné funkcionáře bez vazby na Poslaneckou sněmovnu. To je tunelování parlamentní demokracie,“ varuje Koudelka.

Zákon je podle něj stanoven jasně. K jeho změnám měl prý Rychetský příležitost. „Dlouholetý člen několika vlád Rychetský nikdy nedal návrh na změnu zákona, aby byl po sovětském vzoru nejvyšší státní zástupce jediným pánem nad obsazováním funkcí ve státním zastupitelství, a dříve neprezentoval názor, že ministr musí vyhovět návrhům, které dostane,“ píše právník.

„Ministr v našem ústavním systému stojí v čele rezortu, za který nese odpovědnost vláda před Poslaneckou sněmovnou. Je oprávněn i povinen vykonávat svá práva. Není loutka jiných orgánů,“ uzavírá.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…