Dráhy špatně začernily smlouvu, novináři se pak nestačili divit

07.09.2012 20:40

Kontroverzní smlouva o pronájmu Hlavního nádraží v Brně měla být chráněna obchodním tajemstvím. České dráhy však odflákly začerňování tajných údajů, a tak se novináři i občanští aktivisté, kteří si text kontraktu vyžádali, dozvěděli mnohem více, než doufali.

Dráhy špatně začernily smlouvu, novináři se pak nestačili divit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Typický obrázek Českých drah

Redaktoři  z regionální redakce MF DNES získali od občanského sdružení Brnění text smlouvy, která byla kritizována pro nevýhodnost a kterou si sdružení vyžádalo. Ovšem díky lajdáctví pracovníků ČD se dostali i k údajům, které jim měly zůstat utajeny. Novináři se tak dozvěděli o problematickém kontraktu řadu pikanterií.

Například to, že roční nájem za komerční pozemky pro provozující firmu Brno new station development činil 800 korun za metr čtvereční. Ovšem po získání stavebního povolení na rekonstrukci nádraží se nájemné sníží na korunu ročně.

Naproti tomu se firma zavázala investovat do oprav prostor nádraží minimálně 130 milionů. Pro tyto investice byl dán časový limit do přesunu hlavního nádraží na jiné místo. Plánovaná výstavba nového nádraží přitom ještě nezískala ani územní rozhodnutí a nebyly schváleny prostředky na jeho výstavbu. Provozovatel proto s investováním rozhodně nemusí spěchat.

Neplánovaný únik „tajných“ údajů nechtěla ani jedna ze stran příliš komentovat. Zaměstnanec drah, který elektronickou podobu smlouvy špatně zabezpečil, již byl potrestán, ovšem část zodpovědnosti prý leží i na sdružení Brnění, které podle drah dokument neoprávněně infiltrovalo.

„Převzal jsem soubory na flash disku a normálně je přečetl. Nikomu jsem navíc nesliboval, že je budu číst nějak jinak,“ nechápe kritiku Matěj Hollan ze sdružení.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…