Proč není stanovena minimální cena alkoholu, rozčiloval se v ČT Palas

17.09.2012 20:25

Moravskoslezský kraj je regionem, kde se nejvíce rozšířili metylalkoholové otravy. Tamní hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) na jedné straně oceňuje, že zafungovaly státem nastavené havarijní organismy, ale na druhé straně kritizuje fakt, že ke krizové situaci vůbec došlo. Proč nejsou v prodejnách alkoholu povinně registrační pokladny, proč není stanovena minimální cena alkoholu, ptal se rozezleně v ČT.

Proč není stanovena minimální cena alkoholu, rozčiloval se v ČT Palas
Foto: redakce
Popisek: Senátor Jaroslav Palas

Metylalkoholová otrava se dále šíří Českem a zrušení prohibice na tvrdý alkohol se v nejbližších dnech nedočkáme. Nejpostiženějším regionem je i nadále sever Moravy. Jak metylalkoholovou pohromu hodnotí hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD)? O to, jak se s krizí kraj vypořádává promluvil z pozice hosta pondělního pořadu Interview ČT24. V pořadu znovu jednoznačně podpořil vyhlášení prohibice, k čemuž sáhl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Obchodníci a výrobci se možná obrátí na soud

"Základním problémem je, co bude dál. My máme ve skladech tisíce litrů lihovin, které mohou být závadné, ale mohou být také nezávadné a záleží na tom, co se s nimi stane dál. Toto rozhodnutí je na centrálních orgánech, tedy na ministerstvu zdravotnictví," zdůraznil Palas. Dodal ovšem, že kraj nezahálí a provádí kontroly lahví na regionálních pracovištích.

Může samozřejmě dojít i na to, že všechny zabavené vzorky budou zlikvidovány, ale pak je podle Palase třeba mít na paměti, že by majitelé a prodejci mohli uplatnit soudní tlak na náhradu škody, což by se mohlo státu velmi prodražit.

"Nevím, jestli restriktivní přístup zamezí aktivitám černého trhu. Já si myslím, že bychom měli vyjít ze situace u nás. Tím, jak se zhoršuje životní situace občanů především u nás na Ostravsku, tak je zkrátka poptávka po tzv. levném alkoholu. A tím, že nejsou zavedeny některé věci, které by měly být zavedeny, jako například registrační poklady v každé prodejně alkoholu, jak to mají například na Slovensku?" rozčiloval se v pořadu Interview 24 Palas.

Krize podle hejtmana narůstá od roku 2008

Nelíbí se mu ani situace, za níž není stanovena minimální cena alkoholu, což nahrává tomu, že lze prodávat alkohol za cenu, která nepokrývá ani výrobní náklady. Palas také připomněl, že černý trh s alkoholem začal ve velkém bujet až v roce 2008, na což podle hejtmana poukazují i poctiví výrobci a prodejci alkoholu.

Na druhé straně Palas připouští, že státem nastavený systém kontroly, případně ochrany občanů v krizovou situaci funguje. Systém stovek kontrol, který dosud šlape, je ale třeba ještě zpřísnit. Platí také, že se podobná situace čas o času objeví i v okolních zemích, takže pančování alkoholu není českým specifikem. V tuto chvíli je však třeba definitivně zastavit umírání spoluobčanů v důsledku požití metylalkoholu.

"Já jsem přesvědčen, že policie celou tu síť rozkryje, dokonce, že už ji téměř rozkryla," uzavřel Palas.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…