Hegerovo řešení "co s alkolem ve skladech" se restauracím nelíbí

25.09.2012 19:51

Asociace hotelů a restaurací (AHR) nesouhlasí s návrhem 60 denní lhůty, který zřejmě restaurace a obchody dostanou na to, aby si sehnaly doklady o nezávadnosti svého nakoupeného alkoholu, jinak jej budou muset zničit. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) návrh ve středu předloží vládě mezi opatřeními, jak zmírnit nyní platící úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu.

Hegerovo řešení "co s alkolem ve skladech" se restauracím nelíbí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z regálů prodejen musel nařízením vlády zmizet veškerý alkohol s 20 procenty alkoholu a výše

"Navrhli jsme, aby to opatření, které se týká kolkování a rodných listů pro lihoviny platilo od určitého data retroaktivně. K pančování toho alkoholu docházelo v srpnu, všechno, co bylo vyrobeno předtím, tak je z našeho pohledu bezpečné a mohlo by jet ve starém režimu a zásoby bychom mohli vypotřebovat," uvedl v prohlášení prezident Asociace Václav Stárek.

Ve skladech je zhruba 22 milionů litrů alkoholu

Podle mluvčího obchodního řetězce Tesco Jana W. Dvořáka je lhůta 60 dnů dostatečná. Záleží ale na podmínkách, které přinese nařízení vlády. Ve skladech obchodníků i u výrobců v Česku je nyní zadržovaných asi 22 milionů litrů alkoholu.

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, že do prodeje též bude moci jít nově vyrobený alkohol s novými kolky a takzvaným rodokmenem, který prokáže jeho nezávadnost. Společně s uvolněním prodeje plánuje ministerstvo uvolňovat také export alkoholu do zahraničí.

Premiér: Prohibici zúžit, ne uvolnit

Premiér Petr Nečas (ODS) uvedl, že vláda zřejmě bude pracovat s několika variantami. V úterý před novináři také zdůraznil, že v první fázi se bude jednat o "zúžení, nikoliv uvolnění prohibice".

Podle něj zároveň platí, že symetricky s uvolňováním trhu v ČR bude postupovat také uvolňování exportu. Proto podle něj bylo klíčové, že vláda minulý týden export omezila sama, a předešla tak krok Evropské komise. Nyní má případné uvolňování ve svých rukou.

Nečas po úterním jednání se zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin, Potravinářské komory a Asociace hotelů a restaurací informoval, že stát bude důkladněji kontrolovat dovoz metylalkoholu. Má to být jedno z dalších dlouhodobých opatření pro větší bezpečnost trhu s alkoholem. Premiér naznačil, že v úvahu přichází i zavedení daně na metylalkohol. Spotřební daň se dosud metylalkoholu netýká. Sloučenina se v Česku nevyrábí a v mnoha produktech ji lze nahradit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…