Finanční systém ČR může být ohrožen, vysvětluje hrozbu vetem Nečas

18.10.2012 19:40

Česká republika může být skutečně ohrožena návrhy týkajícími se vzniku bankovní unie. Řekl to dnes v Bruselu premiér Petr Nečas. Už ve středu pohrozil, že je v určitém případě připraven jednání vetovat. O vzniku bankovní unie bude Nečas diskutovat na dnes začínajícím summitu EU s dalšími partnery z unie.

Finanční systém ČR může být ohrožen, vysvětluje hrozbu vetem Nečas
Foto: hns
Popisek: Na premiéra Nečase se problémy jen valí

"Žádná jiná země nemá takto výrazně postavené prvky bankovního systému," řekl Nečas na dotaz jednoho z novinářů, proč Češi jako jediní otevřeně hovoří o možnosti veta v souvislosti s plány na bankovní unii. Ta by měla vést k vytvoření jednotného dohledu nad bankami i společného garančního systému vkladů a fondu na řešení problémů bank.

Zatím se ale konkrétně diskutuje jen o společném dohledu, který by zaštiťovala Evropská centrální banka. K dalším prvkům zatím konkrétní návrhy nejsou na stole. Česko ale chce všechna navrhovaná opatření projednávat v jednom balíčku, protože dohled a další prvky bankovní unie a jejich dopady jsou vzájemně provázány. Podobný postoj mají i další země.

Český bankovní sektor je zdravý

Původní ambicí bylo, aby dohoda o společném dohledu byla ještě do konce letošního roku připravena tak, aby opatření mohlo začít od ledna příštího roku fungovat. To však podle Nečase není reálné. "Nepovažujeme, co se týče toho centrálního dohledu, za realistické datum 1. ledna příštího roku," řekl Nečas.

Zdůraznil, že český bankovní sektor je zdravý a že ani během finanční krize 2008 až 2010 nepotřeboval na rozdíl od mnoha bank v jiných zemích Evropy ani korunu z veřejných peněz. "Chceme záruky, že vznik bankovní unie nebude destabilizovat finanční sektor v České republice," řekl premiér.

Salámová metoda? Nečas s ní nesouhlasí

"My nesouhlasíme s tím přístupem, s tou salámovou metodou, teď schválit jednotný dozorový mechanismus SSM a pak teprve se vracet k tomu zbytku," řekl Nečas s tím, že definitivní podoba bankovní unie ale zatím není na stole a bude se o ní teprve jednat.

O tom, že dnes nepadne nějaké zásadní rozhodnutí při příjezdu na jednání mluvila i německá kancléřka Angela Merkelová. "Toto nebude rada (summit), na kterém už přijmeme rozhodnutí, ale připravíme tato rozhodnutí pro prosinec," řekla.

Záruky pro ČR by podle Nečase měly být takové, aby mateřské společnosti českých bank, z nichž naprostá většina je v rukou finančních ústavů ze zemí eurozóny, nemohly v případě potíží stahovat peníze z českých dcer či si na jejich úkor vylepšovat svou bilanci. Takové pokusy se podle něj během finanční krize děly. "Jisté pokusy (byly) i v době finanční krize a Česká národní banka je včas zarazila," dodal.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…