Univerzity by mohly dostávat peníze na více jak tři roky dopředu, navrhuje Fiala

11.11.2012 8:12

Vysoké školy by měly dostávat peníze od státu na více let dopředu, aby mohly lépe plánovat svou činnost. Navrhuje to novela zákona o vysokých školách. Zástupci škol navržené změny zatím chválí. Napsal server iDnes.cz.

Univerzity by mohly dostávat peníze na více jak tři roky dopředu, navrhuje Fiala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Ministerstvo školství chce takzvané kontraktové financování zavést od roku 2016. Univerzity by dostávaly peníze minimálně na tři roky dopředu. Musely by ale předkládat rozvojové plány a investiční záměry.

Školy by mohly plánovat na více let dopředu

Změna by univerzitám pomohla. Zabránilo by se tak současné situaci, kdy kvůli nejasnostem ohledně státního rozpočtu školy stále nevědí, kolik peněz dostanou na příští rok. „Školy by mohly lépe plánovat na více let dopředu a nemusely by žít neustále v nejistotě,“ řekl serveru iDnes.cz předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Kontraktové financování by podle rektora Václava Havlíčka ocenila například ČVUT.

Univerzity by také nemusely utrácet celý rozpočet do konce roku. Současná praxe často vede k nakupování nepotřebných věcí.

Univerzity se budou profilovat jako výzkumné, profesní nebo všeobecně-akademické

Stát chce rovněž při financování univerzit více zohledňovat jejich kvalitu. Dnes získávají pětinu prostředků podle počtu mezinárodních výměn a úspěšnosti absolventů, zbytek záleží na počtu studentů.

Novela zákona by mohla zlepšit podmínky pro fungování vysokých škol, posílila by jejich autonomii a snížila administrativní zátěž. Univerzity se budou profilovat jako výzkumné, profesní nebo všeobecně-akademické. „Je to krok správným směrem. Umožní to studentům bez problémů dostudovat,“ řekl iDnes.cz prezident Asociace soukromých vysokých škol Alois Houdek.

Fiala s námi víc komunikuje na rozdíl od Dobeše

Zástupci univerzit oceňují, že s nimi ministerstvo pod vedením Petra Fialy komunikuje více než za jeho předchůdce Josefa Dobeše. Podle Houdka to bylo za minulého ministra chaotické a trochu dogmatické. Dobeš například nerespektoval dohodu na kompromisních změnách.

Prorektor VŠE a předseda rady vysokých škol Jakub Fischer popsal, že Dobeš chtěl školy více kontrolovat. Nyní se hledají problémy a jejich řešení. Základem je ale společná snaha se k něčemu dopracovat. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…