Že někdo zhanobí sochu Havla? Toho se nebojíme, říkají její tvůrci

14.11.2012 20:17

Civilní sochu Václava Havla. Takovou a z bronzu se rozhodli někteří občané postavit na dosud neujasněném místě v Česku. A to bez pomoci politiků. Od 17. listopadu na ní začnou sbírat peníze v národní sbírce. Šéf Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla Petr Dauš popisuje prvního českého prezidenta, jako vzor lidskosti a normálnosti. Budoucího možného zhanobení sochy se nebojí.

Že někdo zhanobí sochu Havla? Toho se nebojíme, říkají její tvůrci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sochařka, která je tvůrcem sochy Václava Havla

„Zahájit veřejnou sbírku je dobrá myšlenka a stejně dobré je rozhodnutí, nezapojovat do toho žádné politiky,“ uvedl Petr Dauš iniciativu postavit někam civilní sochu Václava Havla. Jelikož již existuje, půjde jen o její výrobu z patinovaného bronzu, což by mělo stát zhruba 150 000 korun a instalaci, která si vyžádá další peníze.

Havel nemonumentální a nepolitický

Iniciativa ohledně postavení této sochy přišla zdola od běžných občanů. Nedávno k tomu účelu založený Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla ve středu vše oznámil v Malostranské besedě v Praze. „Vznikla před necelými dvěma lety a byla to má ročníková práce. Chtěla jsem sochu Václava Havla vytvořit v životní velikosti tak, aby nepůsobila strnule, monumentálně ani politicky angažovaně. Snažila jsem se ho zachytit jako dramatika a literáta i s jeho optimistickým výrazem a přístupem k životu,“ řekla autorka Barbora Daušová, která studovala sochařství v Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

„Je to shoda okolností, že se v tom sešli otec a dcera. Dcera toho vytvořila víc než tuto jednu sochu. Na ní jsme se ale shodli, což souvisí s atmosférou v rodině. Oba to děláme rádi. Pro nás byl Havel zosobněním lidskosti a normálnosti. Nemám to říkat, ale líbil se mi na něm i určitý sarkasmus a potměšilost, který ale nepoužíval ve zlém. Bylo to vždy jen v dobrém. Nedělal z věcí vědu a držel se svých zásad. U všeho přemýšlel nad tím, aby se každý čin srovnal s jeho svědomím. To jsou věci, které nám Václav Havel odkázal. Tak ho chápeme,“ dodal Dauš, jenž pracuje jako projektant v podniku Automatizované systémy řízení.

Žádný strach ze zneuctění

Z budoucího zneuctění sochy Dauš strach nemá. „Popravdě řečeno se nějakého zneuctění sochy Václava Havla nebojím. Jestli někdo přijde a posprejuje ji nebo ji jinak zhanobí, bude to věc jeho svědomí. Lží nenávistníků se nebojím, protože ty jsou jasně vymezené a jsou vidět. Mám strach hlavně z toho, že se neshodneme mezi Havlovými sympatizanty. Každý, kdo měl Havla rád, ho má uchovaného v srdci sám pro sebe. Když o něm hovoří někdo jiný, tak se tváří, jako by mu sahali na rodinu. S takovým postojem se často setkávám. Chtěl jsem zapojit více lidí, ale oni se drží svých aktivit a nechtějí být spojováni s jinými. Této roztříštěnosti se bojím. Jako spolek jsme však připraveni se udržet déle než pár měsíců a o sochu se starat,“ říká muž, který se s Havlem podle svých slov potkal na začátku roku 1990 tak na tři vteřiny, protože se tehdy také občansky angažoval.

Volně stojící figurální socha s nakročením, která v jedné ruce nese zápisník a v druhé drží přes rameno přehozené sako, bude vyrobena z patinovaného bronzu. Na saku budou citáty z poslední Havlovy divadelní hry Odcházení. O místě její instalace ještě není rozhodnuto, ale návrhů je mnoho. V Petřínských sadech nebo na vrchu Havlín, oboje v Praze, či na mýtině u Hrádečku v Podkrkonoší. Pro financování celé akce je od 17. listopadu zřízena veřejná národní sbírka. Socha by měla stát kolem 150 000 korun, ale není vyloučeno, že by například potřebný materiál mohl spolek získat darem. Nicméně také bude něco stát úprava zvoleného místa pro instalaci sochy.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…