Český kníže pomocí punkové image usiluje o mladé voliče, napsaly The New York Times

25.01.2013 8:06

Vlivný americký deník The New York Times si všímá punkové image, kterou český prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg zvolil k přilákání mladých voličů. Člen kdysi jednoho z nejbohatších aristokratických rodů v Evropě a ministr zahraničí se podle listu stal překvapivě silným účastníkem souboje o to, kdo vystřídá současného prezidenta Václava Klause, „jenž přirovnal Evropskou unii k někdejšímu sovětskému bloku".

Český kníže pomocí punkové image usiluje o mladé voliče, napsaly The New York Times
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

The New York Times popisují americkým čtenářům, jak pětasedmdesátiletý kníže Schwarzenberg s namalovaným „čírem" shlíží na voliče z plakátů stylizovaných podle obalu desky kapely Sex Pistols. „Zobrazení Karla jako punkera mělo být ironické, zároveň ale i přiléhavé, protože Karel byl vždy rebel, tvrdohlavý a odhodlaný, nezničitelný buldozer," řekl deníku umělec David Černý, který tuto image vytvořil a který se podílí na Schwarzenbergově kampani.

První přímá prezidentská volba v Česku podle The New York Times signalizuje konec éry dvou Václavů - Havla a Klause, kteří dominovali české politice v posledním dvacetiletí. Česko zároveň trápí nezaměstnanost ve výši 9,4 procenta, slabý růst hospodářství a série korupčních skandálů.

Schwarzenberg, který soupeří s Milošem Zemanem, se podle deníku The New York Times na tomto pozadí ukázal být smířlivým kandidátem s nečekaně širokou přitažlivostí. Přesto se ale musí vyrovnat s několika překážkami včetně rakouského exilu během komunistické éry, kvůli nimž ho někteří kritici včetně Klause odmítají jako cizince.

Pomáhal disidentům, všímá si list

„Sám mluví poněkud archaickou češtinou svého dětství a čelí kritice kvůli nesrozumitelnosti a spaní během debat. (Podle svých spolupracovníků zavírá oči, když na něj svítí silná světla). Tento druh zastřenosti se v očích jeho kritiků, kteří jej líčí jako politického oportunistu střídajícího strany v touze po moci, vztahuje i na jeho politickou kariéru," napsal americký deník.

Schwarzenbergův život podle The New York Times hluboce ovlivnila událost, kterou popsal jako nedobrovolný odchod z Československa v roce 1948, kdy jeho rodina uprchla ze země po nástupu komunistů k moci. Schwarzenberg ale nikdy neztratil silný smysl pro občanskou službu zemi, v níž se narodil, píše americký list, když mimo jiné připomíná pomoc současného prezidentského kandidáta československým disidentům.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…