Podnikatel se 9 let skrýval v Karibiku, očistila ho amnestie, píše deník

30.01.2013 11:04

Amnestie očistila i údajného podvodníka, který se devět let skrýval v Karibiku. V dnešním vydání to uvedly Hospodářské noviny (HN). Muže loni v říjnu dopravilo české speciální komando zpět do ČR, načež podnikatel Jiří Štěpánek, odsouzený v nepřítomnosti k osmi a půl roku vězení, požádal o nový proces. Když tedy prezident Václav Klaus vyhlásil 1. ledna amnestii, vztahovala se i na Štěpánka.

Podnikatel se 9 let skrýval v Karibiku, očistila ho amnestie, píše deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

Štěpánek byl podle deníku odsouzen za podvod se škodou ve výši téměř 40 milionů korun. S komplici údajně vymýšlel pro svůj autosalon fiktivní kupce, pro které pak zprostředkovával leasing.

Byly odpuštěny i daňové podvody

Klausova amnestie zastavuje pravomocně neskončená trestní stíhání trvající déle než osm let. Sice se nevztahuje na uprchlíky, ale Štěpánka policisté dopravili z Dominikánské republiky do Česka před vyhlášením amnestie, takže již oficiálně uprchlíkem nebyl. Kvůli zahájení nového procesu se pak případ dostal mezi pravomocně neukončené, uvedl deník.

Podle deníku pomohla amnestie také Eddymu Lavreysenovi a Lence Hanušové, kteří byli stíháni v kauze daňových podvodů se škodou 76 milionů korun. Policie se případem zabývala od roku 1995. Lavreysen a Hanušová podle kriminalistů nabízeli firmám snížení daňového základu s pomocí fiktivních poradenských či zprostředkovatelských smluv. Detektivové vyšetřovali i firmy, které se údajně do podvodů zapojily, takže obžalovaných bylo nakonec 120 a jen pět let trvalo dokončit spis o 60.000 stranách, napsaly HN.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…