Rektoři se shodli s ministrem Fialou na reformě vysokých škol

15.02.2013 20:39

Rektoři vysokých škol se s ministerstvem školství dohodli na většině sporných bodů novely o vysokých školách, několik let připravovaná reforma by tak zřejmě letos skutečně mohla projít. Po pátečním zasedání České konference rektorů to uvedl její předseda a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Akademici se s ministerstvem domluvili například na novém systému akreditací nebo jmenování profesorů a docentů. Materiál chce ministr školství Petr Fiala představit vládě v květnu. Informuje ČTK.

Rektoři se shodli s ministrem Fialou na reformě vysokých škol
Foto: ČT
Popisek: Václav Hampl, rektor UK

"Blížíme se mílovými kroky k finálnímu produktu," uvedl Hampl na adresu reformní novely, kvůli níž vyšli v minulých letech několikrát studenti a akademici do ulic. Bude prý ale ještě záležet na konkrétní podobě návrhu.

Jmenování profesorů a docentů zůstane ve stávající podobě

Fiala v pátek na zasedání rektorů například avizoval, že jmenování profesorů a docentů zůstane ve stávající podobě. Původně se uvažovalo, že by titul profesor a docent už by neměly celostátní působnost, ale vztahovaly se jen ke konkrétní univerzitě.

Akademici našli s úředníky shodu i v otázce akreditací. Původně navržený systém akreditací kritizovala Akreditační komise s tím, že hodnocení univerzit by tak prý bylo roztříštěné a s nejasnými pravidly.

Novela by měla změnit i financování škol

Změny vysokoškolského zákona se připravují řadu let, Fiala na rozdíl od svých předchůdců nenarazil na výraznější odpor akademické obce. V minulosti jako rektor Masarykovy univerzity v Brně totiž sám kritizoval některé reformní plány ministerstva. Novelou by se měl změnit i systém financování škol. Školy by se také měly profilovat buď jako výzkumné, vzdělávací nebo profesní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…