Peake si notuje s odboráři. Nelíbí se jim zákon o státních úřednících

03.03.2013 13:32

Návrh nového zákona o státních úřednících už má prvního velkého kritika. Ministerstvo vnitra sice uvedlo, že úkol napsat zákon vyplývá ze Strategie vlády proti korupci, ale vicepremiérce Karolíně Peake (LIDEM) se nelíbí. Prý to nenaplnilo její očekávání. Informuje server Aktuálně.cz.

Peake si notuje s odboráři. Nelíbí se jim zákon o státních úřednících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karolína Peake

Podle Peake by měl nový návrh odstranit nadměrný vliv politických stran na chod úřadů a snížit rizika korumpovatelnosti úředníků a zaměstnanců veřejné správy. Předkladatelům se to prý stále nedaří naplnit.

Nezavádí se transparentní odměňování ani ochrana whistleblowerů

Peake zákonu vyčítá, že nestanovuje jasnou hranici mezi úřednickými a „neúřednickými“ pozicemi ve státní správě. Nezavádí se transparentní systém odměňování ani ochrana takzvaných whistleblowerů.

Podobné stanovisko k návrhu zaujaly také odbory zaměstnanců státní správy. Prý to neodpolitizuje státní správu ani nedojde ke stabilizaci postavení úředníků. "Návrh to bohužel neumožňuje, nevede k účelu, k jakému by vést měl," tvrdí Jan Rovenský, předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací.

"Nejsou stanoveny výše odměn. A také hodnocení zaměstnanců je postaveno na hlavu: měl by ho provádět nadřízený nadřízeného konkrétního zaměstnance, tedy člověk, který o jeho práci nic neví," uvedl Rovenský další negativa.

Návrh zavádí vládní radu, tajemníka, koncipistu či inspektora

V novém zákoně by náměstek ministra nebyl považován za úředníka. V současnosti je to politická či polopolitická funkce. Podobně by se přistupovalo k zaměstnanci člena vlády (poradce, asistent, konzultant).

Do státní správy by naopak přibyly nové hodnosti – vrchní vládní rada a vládní rada, vládní tajemník, vládní koncipista, vládní inspektor či vládní asistent.

Odměňování úředníků by se nezměnilo. Ministerstvo vnitra ale navrhlo různé benefity, jako je delší dovolena oproti zákoníku práce (6 týdnů), vyšší odstupné v případě propuštění, ošatné ve výši 10 procent platu a studijní volna na úřednickou zkoušku.

Úředníci by museli skládat zkoušky pro dosažení určitého stupně

Tu by museli úředníci složit, pokud by chtěli určitou úřední hodnost. Zároveň by se tak z úředníků mohli stát dočasní studenti vysokých škol, které by přípravu a školení státních úředníků zajišťovaly. Stačila by k tomu akreditace na bakalářský nebo magisterský program a autorizace od státu, že mohou vykonávat tyto služby.

Zákon o státní službě sice neplatí, ale už 10 let se nachází ve Sbírce zákonů. Připravila ho vláda premiéra Miloše Zemana. Následující vláda premiéra Špidly ale účinnost zákona posunula. Nebyl totiž dostatečný objem prostředků na vyšší mzdy úředníků. Definitivně zákon odložila vláda Mirka Topolánka (ODS) na léta 2014 a 2015 a poté vláda Petra Nečase (ODS), která hodlala přijít s vlastním zákonem.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…