Dienstbier popsal důvody žaloby na Klause. Povede prý k ozdravení systému

05.03.2013 7:21

Osmatřicet senátorů se v pondělí rozhodlo pohnat před Ústavní soud (ÚS) prezidenta Václava Klause pro velezradu. Jedním z členů horní komory, kteří se podepsali pod návrh Klause žalovat, je i Jiří Dienstbier (ČSSD). V rozhovoru pro deník Právo uvedl důvody, proč je stoupencem žaloby.

Dienstbier popsal důvody žaloby na Klause. Povede prý k ozdravení systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier

"Je dobře, že Senát naplnil roli ochránce ústavnosti, protože pokud konstatoval, že v pěti případech prezident republiky porušil svoje ústavní povinnosti, tak nezbývalo nic jiného než se obrátit na Ústavní soud, aby jako nezávislý tuto věc posoudil," uvedl Dienstbier.

Nyní je na soudu, aby zvážil u každého případu, zda a jak byly pravomoci prezidenta porušeny, a v tom případě z toho vyvodil určitou odpovědnost. To je podle senátora důležité proto, že se tak chrání ústavnost dnes, ale i tím, že Senát dal najevo, že se takové jednání nepřipustí, což působí preventivně do budoucna.

Pokud by ÚS vyhověl žalobě a uznal, že se prezident ústavního deliktu dopustil, splnila prý žaloba svůj účel. Splnila by ho i v případě, že soud konstatuje porušení ústavy v nižší intenzitě, než která by odpovídala ústavě. Pak by totiž soud alespoň vyložil, co je velezrada, jaký typ jednání a jaké míry závažnosti, míní Dienstbier. "A také řekne, zda ve vyjmenovaných případech došlo k porušení ústavních povinností nebo ne. To může sehrát velmi ozdravnou roli pro náš politický systém do budoucna," dodává.

Mají důkazy

Žaloba se podle senátora opírá o konkrétní důkazy, nejen o průzkumy a novinové články, jak někdy uvádějí odpůrci návrhu. Senátoři prezidentu vyčítají například nečinnosti při navrhování dalších soudců ÚS poté, co jeho kandidáty Senát zamítl.

"V poslední době to byly návrhy dva na tři volná místa v ÚS. Nejmenoval už rok ani místopředsedu ÚS a k tomu nepotřebuje součinnost s žádnou jinou institucí. To mohl udělat sám ze svého rozhodnutí," uzavřel Jiří Dienstbier pro Právo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…