Lobkowicz ocenil Schwarzenbergův apel na dobré hospodaření církví

09.03.2013 15:45

Vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) dnes při mši k cyrilometodějským oslavám v katedrále sv. Víta v Praze řekl věřícím, aby si zachovali odstup od politiků a státu. Biskup František Lobkowicz to bere jako výzvu k tomu, aby se lidé nespoléhali na známosti a o svůj rozkvět usilovali vlastními silami. Schwarzenberg také vyzval církve, aby dobře hospodařily s majetkem. Lobkowicz v rozhovoru pro ČTK ocenil, že takový apel zazněl z úst politika.

Lobkowicz ocenil Schwarzenbergův apel na dobré hospodaření církví
Foto: Anna Vidiševská
Popisek: Prezidentský pár s biskupem Františkem Lobkowiczem při návštěvě Ostravy

"Varuji vás před tím, zachovejte si, prosím, velmi zdravou distanc od politiků a od státu. Nedělá nám dobře, nám katolíkům, když se příliš přibližujeme státu," řekl ministr zahraničí poté, co připomněl nedávný podpis smluv o vyrovnání státu s církvemi. Smlouvy se týkají peněžní části restitucí. Za zabavený majetek získají náboženské obce během 30 let náhradu 59 miliard korun. Stát jim naopak postupně přestane vyplácet pravidelné roční příspěvky na činnost.

Majetek se musí spravovat s pokorou

Věřící mají, podle Schwarzenberga, plnit své povinnosti ke státu a společnosti, ale zároveň si udržet zdravý odstup od moci, k níž se opět příliš přibližují. Upozornil, že nesmí zapomenout na poučení z 20. století. "Snad to, co se během 20. století stalo, bylo dokonce pro nás zdravé...," uvedl Schwarzenberg. Ve 20. století byl v tehdejším Československu zásahem státu značně omezen vliv církví, které také přišly o rozsáhlý majetek.

"Věřící jsou součástí tohoto státu," řekl k tomu ostravsko-opavský biskup Lobkowicz, "ale zase je posláním každého člověka pracovat v tom svém prostředí, a nikoliv hledat nějaké výsady. Že já mám někde nějaké známosti, a tak si něco prosadím," uvedl.

V souvislosti s navracením movitého majetku církvím si je Schwarzenberg, jako restituent a dlouholetý hospodář, vědom nesmírné odpovědnosti vůči zemi i sousedům, s nimiž se musí vycházet. Trvá podle něj dlouho, než se získá důvěra a přízeň lidí, kteří zde po generace pracovali. Proto je, podle něj, potřeba spravovat majetek dobře a s patřičnou pokorou.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …