Sněmovní a evropské volby nejspíš budou společné. Vydělat by na tom mohl Klaus

21.03.2013 8:13

Koncem května 2014 nejspíš půjdeme současně k evropským i sněmovním volbám. Termín pro volby se totiž posunul z června již na poslední květnový víkend. Je pravděpodobné, že prezident Miloš Zeman na stejný termín vypíše i volby do Poslanecké sněmovny. Bude tím možné ušetřit stovky milionů, na druhou stranu je otázkou, jak to zamává se strategií jednotlivých stran do voleb.

Sněmovní a evropské volby nejspíš budou společné. Vydělat by na tom mohl Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Původně podle deníku Právo měly být volby do Evropského parlamentu vypsány v červnu 2014. Nedávno ovšem byly předsunuty na poslední květnový víkend a podle zvyklostí jednotlivých zemí se mají konat od čtvrtka 22. května do neděle 25. května. 29. května vyprší řádný mandát současné Poslanecké sněmovně a podle zákona se nové volby mají uskutečnit v jeho posledním měsíci.

Proto lze očekávat, že prezident Miloš Zeman, který volby vypisuje, oboje spojí do jednoho termínu. Občané by tedy současně volili své poslance a vyslance ČR v Evropském parlamentu. Spojení voleb může představovat i zajímavou finanční úsporu, neboť jedny volby stojí až tři čtvrtě miliardy korun.

Nevýhodou by však spojení voleb zřejmě bylo pro politické strany. Eurovolby a volby do Poslanecké sněmovny jsou tematicky výrazně odlišné a pro strany nejspíš bude oříškem akcentovat v kampani oboje současně. Na druhou stranu by pro ně mohlo být lákavé, že za jedny peníze mohou pořídit de facto dvě volební kampaně. A to v situaci prázdných stranických pokladen může hrát velkou roli.

Konkrétně by sloučení voleb mohlo využít uskupení, které by se ustavilo kolem bývalého prezidenta Václava Klause. Čím dál častěji se mluví o jeho kandidatuře do Evropského parlamentu a je možné, že jeho vyhraněná euroskepse by mohla část voličů zaujmout. A s tím by se jeho uskupení mohlo „svést“ i ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Bude to referendum o vládě

Sociolog Jan Herzmann pro deník Právo uvedl: „Strany budou muset vybalancovat hledání krajských lídrů pro volby do sněmovny, kdy je v každém regionu jiná kandidátka, s jednotným seznamem kandidátů do Evropského parlamentu. Tam musejí zaujmout celostátně.“

Herzmann si myslí, že řada lidí bude v obou volbách volit stejné subjekty. Politoložka Vladimíra Dvořáková dokonce odhaduje, že takových bude minimálně devadesát procent. „Bude to opět referendum o vládě a střetu levice a pravice. Nemyslím si, že by zaznělo mnoho evropských témat,“ myslí si Dvořáková.   


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

17:00 Rusové coby osvoboditelé v Evropě končí. Ivan Hoffman o přepisování dějin

POHLED IVANA HOFFMANA Generace, která zažila druhou světovou válku, vymřela, a s ní se poroučela i h…