Ústavní soud se ve středu znovu poradí o žalobě na Klause

25.03.2013 11:57

Plénum Ústavního soudu (ÚS) se bude ve středu při neveřejné poradě znovu zabývat ústavní žalobou na bývalého prezidenta Václava Klause. Informaci sdělil šéf protokolu Vlastimil Göttinger. Žalobu mají soudci na stole od 5. března. Minulý týden se nesešli, pokračovali ve shromažďování podkladů.

Ústavní soud se ve středu znovu poradí o žalobě na Klause
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Žalobu pro velezradu podal Senát. Zákon nařizuje, aby ji soudci řešili přednostně před všemi ostatními kauzami. Soud dosud neučinil žádný krok, ze kterého by bylo patrné, jak k žalobě přistoupí a zda vůbec dojde k jejímu veřejnému projednání za účasti Klause a zástupců Senátu. Ve středu by mohlo být o dalším vývoji jasněji.

Podle Klausova advokáta Marka Nespaly by měl soud řízení o žalobě zastavit kvůli vypršení funkčního období exprezidenta. Nespala minulý týden řekl, že jej soudci požádali o vyjádření k "procedurálním otázkám možnosti řízení po skončení funkčního období prezidenta republiky". Nespala obratem navrhl zastavení řízení. Zákon v době podání ústavní žaloby výslovně neuváděl, jak postupovat v případě, kdy prezident během řízení o ústavní žalobě odejde z Hradu. Je na úvaze Ústavního soudu, jak k tomuto výkladovému problému přistoupí.

Pokud by se soudci chtěli argumenty senátorů detailně zabývat a žalobu věcně projednat, museli by podle zákona s desetidenním předstihem svolat veřejné jednání. Dosud to neudělali.

Srovnávací analýza

Poprvé se soudci za zavřenými dveřmi radili 12. března. Už předtím soudce zpravodaj Jan Musil spolu s analytickým odborem soudu zpracoval srovnávací analýzu zahraničních právních úprav a rozhodnutí v případech takzvaného impeachmentu, kdy prezidenti demokratických zemí museli obhajovat své činy před tribunály. Například ve Spojených státech čelil impeachmentu prezident Bill Clinton kvůli lži po aféře se stážistkou Monikou Lewinskou. Impeachment hrozil také Richardu Nixonovi po kauze Watergate, nakonec ale sám rezignoval.

Senátoři v ústavní žalobě vyčítají Klausovi novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus navzdory pravomocnému verdiktu nijak nerozhodl. Dále senátorům vadí to, že Klaus nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny a že v posledních měsících nenavrhoval další kandidáty na ústavní soudce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr, čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…