Vyšší minimální mzda už od pololetí, plánuje Müllerová

09.04.2013 15:33

Pokud by s růstem minimální mzdy souhlasila vláda, podle ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09) nic nebrání tomu, aby se nejnižší příjem zvedl už od července. Šéfka resortu práce to dnes řekla novinářům po zasedání ministrů s odboráři a zaměstnavateli. Bez jejich shody návrh kabinetu předložit nechce.

Vyšší minimální mzda už od pololetí, plánuje Müllerová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ludmila Müllerová

Tripartita dnes jednání o minimální mzdě odložila na 25. dubna. Odbory žádají zvýšení o 500 korun na 8500. Zaměstnavatelé se zatím nevyjádřili. Chtějí nejdřív znát výslednou podobu opatření na podporu ekonomického růstu. "Je možné, a z mého pohledu by to dokonce bylo pozitivní, kdyby minimální mzda byla navýšena," uvedla ministryně. Řekla, že minimální mzdu měly upravovat už minulé vlády, aby se nezvětšoval rozdíl mezi životním minimem a nejnižším výdělkem. "V řadě případů už se dneska nevyplatí lidem vůbec vstát a jít do práce za minimální mzdu," míní Müllerová.

Musí se shodnout tripartita

Minimální mzdu vláda zvyšuje svým nařízením. Müllerová podotkla, že legislativní proces tak není dlouhý. Přidávat by se tedy mohlo už od července. "Pokud by to odsouhlasila vláda, nic tomu nebrání," řekla ministryně.

Vládě ale nechce předložit návrh, na němž by se neshodla tripartita. Ministři, odboráři a zástupci firem by o minimální mzdě měli jednat znovu 25. dubna.

Do té doby by jejich společná komise měla připravit materiál s kroky na podporu ekonomického růstu. Podle podoby opatření se pak zaměstnavatelé rozhodnou, zda zvýšení nejnižšího příjmu podpoří.

Minimální mzda se naposledy zvýšila v roce 2007

Hrubá minimální mzda činí 8000 korun. Naposledy se zvýšila v lednu 2007. Člověk s minimální mzdou si vydělá 7120 korun čistého. Je to 36 procent průměrné čisté mzdy, která letos dosahuje 19.765 korun. Podíl postupně klesá. Nejvyšší byl podle podkladů pro jednání tripartity v roce 2006, kdy překročil 43 procent průměrné čisté mzdy. Hrubá minimální mzda pak odpovídá asi 31 procentům průměrného hrubého příjmu, který se blíží k 25.700 korun.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: „Chcimíři“ jsou zachránci Ukrajiny

11:51 Zeman: „Chcimíři“ jsou zachránci Ukrajiny

Bývalý prezident Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně označil Evropskou unii za bezpečnostní riziko. Dů…