Zeman a Fischer se shodli na potřebě dbát na bezpečnost jádra

23.04.2013 15:06

Český prezident Miloš Zeman se dnes ve Vídni se svým rakouským kolegou Heinzem Fischerem shodl v názoru, že je třeba dbát na bezpečnost jaderné energetiky. Právě otázka atomu obě země dlouhodobě rozděluje. "Plně sdílím názor pana prezidenta (Fischera) o nutnosti bezpečnosti jakékoliv, tedy i jaderné energetiky," řekl Zeman na tiskové konferenci po schůzce se svým hostitelem.

Zeman a Fischer se shodli na potřebě dbát na bezpečnost jádra
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman u pomníku M. R. Štefánika během návštěvy Bratislavy

"Jsem rád, že nejsme v situaci Japonska a v situaci Fukušimy, protože střední Evropě zcela určitě nehrozí zemětřesení," připomněl Zeman předloňské neštěstí v japonské elektrárně Fukušima, kterou po zemětřesení zasáhla ničivá vlna cunami.

Energetická politika je suverénní věcí každého státu

Fischer před novináři prohlásil, že pro jeho zemi je bezpečnost jaderných elektráren důležitá. "Klademe na to mimořádný význam. Zastupujeme rakouské obyvatelstvo tak, aby se cítilo stejně bezpečně jako obyvatelé ostatních evropských zemí," dodal Fischer. Uznal ovšem, že každý stát včetně Česka může sám rozhodovat o své energetické politice. Rakousko elektřinu z jádra nevyrábí.

Zeman poznamenal, že Rakousko má dostatek informací o jihočeské jaderné elektrárně Temelín, proti které v minulosti rakouští odpůrci atomu organizovali demonstrace a blokády česko-rakouských hraničních přechodů. "Vytvořili jsme systém, že právě Rakousko dostává nadstandardní informace o Temelíně," řekl český prezident.

Pohled do historie

Právě Zeman coby český premiér podepsal v roce 2000 s tehdejším rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem dohodu z Melku zakotvující bezpečnostní a informační standardy kolem elektrárny Temelín, kde nyní energetická společnost ČEZ plánuje výstavbu nových dvou bloků.

Fischer poznamenal, že dnes se Zemanem okrajově hovořil i o historii. Kromě jaderné energie česko-rakouské vztahy dlouhodobě komplikuje téma vysídlení německy mluvícího obyvatelstva po druhé světové válce z tehdejšího Československa. Navzdory rozdílným názorům na některé otázky by obě země měly podle Fischera hledět na rozvoj vzájemné spolupráce. "Těžiště je v budoucnosti, v budoucnosti Česka a Rakouska. Společnými silami nepochybně přispějeme k dobrému vývoji v Evropě," řekl Fischer.

Rakouský prezident dodal, že existuje prostor pro zintenzivnění vztahů mezi oběma státy. "Musíme ještě vyřešit naše domácí úkoly. K nim patří zejména zlepšení dopravního spojení mezi Rakouskem a ČR," poznamenal Fischer, jenž připomněl například chybějící dálniční spojení mezi hornorakouským městem Linec a Prahou.

Zeman versus Klaus

Zeman nechtěl komentovat skutečnost, že se ve Vídni nesetká s kancléřem Wernerem Faymannem. "Je to soukromá věc rakouské strany, do které se nechci nějak vměšovat," dodal český prezident a uvedl, že během dvoudenní návštěvy Rakouska jej čeká také soukromá schůzka s bývalými rakouskými kancléři Alfredem Gusenbauerem a Franzem Vranitzkym.

Český prezident se nevyhnul dotazům rakouských novinářů ohledně toho, že má jiné názory na evropská témata než jeho předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus. "Já jsem již patnáct let přesvědčeným eurofederalistou. Klaus je to, co se někdy označuje jako euroskeptik, ale euroskeptici v České republice se většinou označují jako eurorealisté," poznamenal Zeman.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…