Musíme se postarat, abychom přežili, naznačil v ČT Špidla

06.05.2013 20:58

Ministerstvo životního prostředí dnes nefunguje dobře. Myslí si to alespoň stínový šéf resortu Vladimír Špidla (ČSSD). Podle něj je péče o životní prostředí důležitá, neboť jen patřičná péče o něj umožní přežití civilizace. V České televizi znovu zopakoval, že pravicové vlády vybydlely tuto zemi a ČSSD to bude muset napravit. V Hyde Parku České televize prozradil několik možných kroků.

Musíme se postarat, abychom přežili, naznačil v ČT Špidla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Špidla

Věda o životním prostředí podle Špidly není čistě přírodní věda, zásadní roli v ní hraje i společnost a sociální aspekty, které společnost na životní prostředí má. „Obecně si myslím, že ochrana životního prostředí je podstatnou součástí naší civilizace a stabilizuje schopnost našeho přežití. Já nemám obavu o přírodu. Pokud se civilizace zhroutí, příroda to přežije,“ poznamenává Špidla.

Nechceme se vymlouvat, říká expremiér

Následně se velmi kriticky vyjádřil k působení pravicové vlády. Česká republika je podle expremiéra skutečně vybydlená a s tím je třeba něco udělat. “My se nemíníme vymlouvat. Naše země je skutečně ve špatném stavu. Veřejné služby nefungují a dělají se špatná rozhodnutí, za která je třeba platit," pokračoval Špidla, podle kterého je na prvním místě třeba oživit domácí poptávku.

Zdůraznil také, že ze schodků je třeba vyrůst a nikoliv se z nich proškrtat. Škrty nejsou správnou cestou, což se ukazuje právě dnes. Sociální demokracie také bude muset nastavit lepší čerpání peněz z EU.

Utrhlo se to ze řetězu

Špidla ve vysílání odmítl, že by ČSSD nesla zodpovědnost za současnou situaci okolo solárních elektráren. Platí sice, že zákon o obnovitelných zdrojích navrhla ještě vláda ČSSD, ale ten se zdaleka netýkal jen solární energie. V této věci měla podle expremiéra jednat úřednická vláda Jana Fischera.

V obecné rovině Špidla trvá na tom, obnovitelné zdroje představují budoucnost a není špatně, že se rozvíjejí obnovitelné zdroje. Problém je, že se za ně platí tak vysoké ceny, ale to by bylo možné postupně měnit již dnes na základě platné legislativy. „Utrhlo se to ze řetězu, ale to se stalo asi čtyři roky poté, co jsem na to měl vliv. Ale k podpoře obnovitelných zdrojů, které nastavila již má vláda, se hlásím," podotkl Špidla.

Své stínový ministr řekl i k biopalivům. Je sice pravda, že se ukázalo, že řepka užívaná do biopaliv konkuruje potravinářskému využití a je třeba upravit poměr pěstování řepky, ale i zde k tomu expremiér dodává, že volba řepky jako zdroje pro biopaliva, byla správná.

Stínový šéf resortu životního prostředí také souhlasí s plánem Německa postupně odstavit jaderné elektrárny a přejít na jiné zdroje. Poukázal přitom na skutečnost, že kupříkladu v Africe prudce roste počet obyvatel a tento kontinent bude brzy nucen nějak řešit své energetické problémy. Němečtí inženýři postupně nabírají zkušenosti a jednou Africe pomohou. „Bude jim patřit svět," poznamenal Špidla.

Můj vztah se Zemanem

Vladimír Špidla v pořadu také jednoznačně odmítl, že by v roce 2003 volil za prezidenta Václava Klause, aby znemožnil zvolení Miloše Zemana. „Václava Klause jsem rozhodně nevolil,“ zdůraznil expremiér. Svůj současný vztah s hlavou státu popsal slovy „nevyhledáváme se".

Následně promluvil k důchodové reformě, kde poznamenal, že možná příští vláda ČSSD pravděpodobně sloučí druhý pilíř se třetím, takže lidé, kteří do druhého pilíře vstoupili, o peníze nepřijdou. Zásadní je podle expremiéra zastavit odliv peněz z prvního pilíře do pilíře druhého, protože jeho česká forma je podle Špidly tragická.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…