Šedá ekonomika v Česku dosáhla objemu 600 miliard korun

10.05.2013 7:41

Objem šedé ekonomiky v Česku činí 600 miliard korun, je to o sto miliard více než před dvěma lety. Podíl na českém HDP tak vychází na 16 procent. Informuje o tom páteční E15, která vychází ze studie karetní společnosti Visa s názvem Šedá ekonomika v Evropě 2013. Podle studie je podíl šedé ekonomiky na HDP v Česku nižší než evropský průměr 18,5 procenta, oproti sousednímu Rakousku je však dvojnásobný.

Šedá ekonomika v Česku dosáhla objemu 600 miliard korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

"Podhoubí pro šedou ekonomiku vzniká zejména v období výraznějšího poklesu ekonomiky, kdy narůstá nezaměstnanost a mezi lidmi panují obavy z budoucnosti," uvedl regionální manažer Visa Europe pro ČR a SR Marcel Gajdoš. Dodal, že dvě třetiny stínové ekonomiky v Evropě představuje práce bez platné pracovní smlouvy, třetinu tvoří platby v hotovosti bez vystaveného dokladu.

Šedá ekonomika roste, když se lidé snaží ušetřit na daních a povinných odvodech

Podle studie je jedním z hlavních důvodů růstu šedé ekonomiky snaha lidí ušetřit na daních a dalších povinných odvodech, i nedokonalá legislativa, kvůli níž existuje jen malá šance na přistižení a potrestání.

V podílu šedé ekonomiky na HDP jsou na tom nejhůře východoevropské státy, například Rumunsko, Estonsko či Bulharsko, jehož podíl činí 31 procent. V této skupině zemí je na tom nejlépe Slovensko s 15 procenty, Maďarsko má 22, Slovinsko 23, Polsko 24 a Chorvatsko 28 procent.

Společnost Visa studii vypracovala ve spolupráci s expertem na šedou ekonomiku Friedrichem Schneiderem z rakouské Univerzity Johannese Keplera.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…