VIDEO Útok Romů na mladý pár v Duchcově a drsné politické reakce

28.05.2013 10:11

Brutální útok na mladý pár ze strany Romů vzbudil rozruch i mezi politiky. Video, ukazující přibližně patnáct Romů, kopajících do dvojice a bijících ji dlouhou silnou větví, přivedlo předsedu Věcí veřejných Víta Bártu k oprášení myšlenky „můj dům, můj hrad“ a jeho kolegu z ČSSD Jaroslava Foldynu, též bývalého policistu z Ústecka, k doporučení, že policisté mají příště agresory srovnat tak, že na to do smrti nezapomenou.

VIDEO Útok Romů na mladý pár v Duchcově a drsné politické reakce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto

V noci z pátku na sobotu došlo v severočeském Duchcově k napadení mladého páru, odcházejícího z diskotéky, skupinou Romů. Celý incident zaznamenala bezpečnostní kamera na ulici, ovšem z příkazu policie prý kompletní záznam nebyl v médiích zveřejněn. O akci informovala i Česká televize. Ta se však důsledně vyhýbá tvrzení, že skupina útočníků byli Romové. "Policisté nevylučují, že útok měl rasový podtext," uvedla ČT pouze.

„Manželé se v noci na sobotu vraceli ve tři čtvrtě na jednu domů a v ulici Bratří Čapků je brutálním způsobem napadla skupina Romů. Venku teď máme víc hlídek, hlavně v okolí místa, kde se to stalo,“ ocitoval server IDNES.cz šéfa duchcovských strážníků Josefa Hulína.

„Ta rodina je uzavřená a s okolím nijak nekomunikuje. Někteří její členové jsou dlouhodobě arogantní a bezohlední k ostatním,“ uvedl server Romea.cz. Ten zároveň uvedl, že se prý jedná o rodinu, která se nedávno vrátila z Anglie, v Duchcově vlastní tři domy a z místní romské komunity se vyčleňuje.

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta ale na svůj blog vložil kompletní, nesestříhaný záznam z pouliční kamery. Na úvod videa vložil komentář, že video bylo v této podobě nabízeno médiím, ale ta odmítla. Kompletní záznam je prý určený pro potřeby policie. Ta prý jeho zveřejnění zakázala z obav před nepokoji. „Tohle jste neměli nikdy vidět,“ objevuje se závěrem vysvětlivek.

Server Deník.cz podle přiložené citace napsal, že Romové napadli mladý pár, na který zaútočili v několikanásobné přesile. Bití skončilo až ve chvíli, kdy na místo přijela policie.

Na videu je ve světle pouličních lamp možné sledovat muže a ženu, kterak jdou ulicí, pronásledováni dvojicí Romů. Muž s Romy na sebe pokřikují, žena se jej snaží odvést. Pak jeden z Romů odbíhá a vrací se s dlouhou (zhruba dvoumetrovou) silnou větví, zatímco z druhé strany ulice přibíhá Romka, která se jej snaží zastavit. Větví však přesto udeří muže, který se následně rozčílí a pustí se do další rozepře. Muži se začnou pošťuchovat, načež druhý z Romů, který se doposud šarvátky neúčastnil, uchopí odhozenou větev a začne s ní muže bít.

Pak dění na chvíli zmizí z hledáčku pouliční kamery, a když se do ní vrátí, leží na zemi žena, která přišla s mužem a doposud se do šarvátky nezapojovala. Romka ji vleče po ulici a bije do ní pěstí. K incidentu se sbíhají další Romové. Žena se sbírá ze země a obě znesvářené strany na sebe pokřikují. Muž se následně zmocní přineseného klacku a po chvilce překřikování se na něj vrhá několik Romů. To se však odehrává mimo záběry kamery. Na nich je naopak vidět, jak několik romských žen opět povalilo jeho partnerku a začínají do ní kopat.

Celkem se na scéně objevuje asi patnáct lidí, kromě muže a ženy tedy zhruba třináct Romů, z nichž však někteří pouze přihlížejí. Situace se uklidňuje až ve chvíli, kdy temnou noc prozáří reflektory přijíždějícího vozu, ze kterého vzápětí vystupují policisté.    

Bárta bloguje: Můj dům musí být můj hrad

Podle Bárty je zjevné, že na Ústecku s vysokou nezaměstnaností a početnou romskou komunitou je situace vyhrocená. Bárta proto následně informuje, že jeho strana chystá zákonnou úpravu, která by rozšířila možnosti ochrany vlastního majetku. „VV ve spolupráci s odborníky připravují zákon na rozšíření nutné obrany v duchu hesla "můj dům, můj hrad", které vychází z amerického trestního zákona. Ten v zásadě zcela vylučuje nepřiměřenou obranu při ochraně svého obydlí a dovoluje vetřelce zastavit jakýmkoli způsobem,“ píše Bárta na blogu.  

Video šokovalo i poslance Jaroslava Foldynu, zvoleného právě za Ústecký kraj. „No je to brutální a zbabělé současně,“ napsal po jeho zhlédnutí na Facebook. Obává se, že podobné konflikty budou pokračovat a policie nebude mít prostor je řešit, protože místo potřebných 46 tisíc policistů máme již nyní pouhých 39 tisíc a počet stále klesá.

Kromě toho podle něj policisté potřebují mnohem širší kompetence a podporu pro to, aby podobné situace mohli řešit rázně. A sami policisté se podle něj nesmějí bát využít všech pravomocí, které jim zákon o policii dává. „Při zákroku je měli s využitím paragrafu o použití donucovacích pacifikovat tak, že na to do smrti nezapomenou,“ doporučil strážcům spravedlnosti poslanec.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…