Šimáček: Většina Romů v Duchcově nikdy nepáchala trestnou činnost

30.05.2013 18:01

Severočeským Duchcovem prošel včera protiromský průvod. Několik set lidí protestovalo proti násilí, které má na svědomí jedna z romských rodin. V pořadu 20 minut Radiožurnálu hovořil Martin Šimáček z Agentury pro sociální začlenění o radikalismu a rasistických náladách.

Šimáček: Většina Romů v Duchcově nikdy nepáchala trestnou činnost
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský festival v Chánově

Martin Šimáček ve středu na demonstraci v Duchcově byl a pozoroval celé dění před demonstrací i po ní. „Šel mi mráz po zádech, na demonstraci přišli radikálové.“ Podle Šimáčka již na sociálních sítích svolavatelé, pan Dufek a pan Svoboda, velmi nevybíravými a vulgárními výroky svolávali radikály do Duchcova. Do města se pak opravdu sjeli, aby vyvolávali rasistické nálady. Kromě místních, kteří chtěli vyjádřit nesouhlas s násilím, přijeli podle Martina Šimáčka také pravicoví extremisté, kteří chtěli zaútočit na Romy, a policie je proto musela oddělovat od ostatních, aby zajistila bezpečnost.

„Zklamala mě i starostka Jitka Bártová, která se na shromáždění přidala ke svolavatelům, oslovovala je 'kluci' a na jejich rasistické a nenávistné vyjádření řekla, že s nimi souhlasí,“ uvedl Šimáček. Pobouřen byl zástupce Agentury pro sociální vyloučení podle svých slov také vystoupením zastupitele Koláčka, který se přidal do průvodu k radikálům.

Většina Romů v Duchcově nikdy nepáchala trestné činy

V Duchcově se v nedávné době odehrálo několik incidentů, přepadení, krádeže, výtržnosti, ale to jsou podle Šimáčka jednoznačně činy jednotlivců. „Většina Romů v Duchcově nikdy nepáchala trestné činy,“ říká. Podle něj je třeba, aby v podobných případech policie rychle a adekvátně zasáhla, vyšetřila a vyřešila konkrétní trestné činy, aby se občané cítili bezpečně. „Nemá smysl se obracet proti všem Romům a protestovat proti nim, natož se přidat do průvodu 'nácků'.“

Sociální vyloučení nese problémy

Podle slov Martina Šimáčka podniká stát řadu systémových kroků k odstranění sociálního vyloučení. Zejména v oblasti školství. Tam se podle něj otevírají dveře k získání lepšího vzdělání i pro Romy. Největší potíž je podle něj skutečně sociální vyčlenění. „Není pravda, že jde o lidi, kteří nechtějí pracovat. Jsou to však často lidé, kteří se dostali do tíživé sociální situace. A právě její příčiny je třeba řešit,“ míní Šimáček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…